Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yabancı Firmalar Ostim’de Ortak Arayışına Çıktılar

10 ülkeden gelen alım heyetleri yatırım fırsatlarını Ostim’de konuştu.
Ostim Editör
19 Kasım 2012 17:39

10 ülkeden gelen alım heyetleri yatırım fırsatlarını Ostim’de konuştu.

2. Ankara Sanayi Fuarı'na katılmak üzere Başkente gelen alım heyetleri Ostim’i ziyaret ederek, firmalarda incelemelerde bulundu.

Türkiye’nin ikinci büyük sanayi kenti konumuna gelen Ankara; yurtdışı bağlantılarını güçlendiriyor. Ankara Sanayi Odası tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Ankara Sanayi Fuarı’na alım heyeti olarak katılan ülke temsilcileri Ostim’de ikili görüşmeler yaptı.

Ostim OSB Bölge Müdürlüğü’nde Ostim yetkilileri ve sektör temsilcileri ile bir araya gelen konuklara ilk olarak Ostim hakkında bilgilendirme yapıldı. Tunus, Hartum, Tirana, Priştine, Sana, Bakü, Musul, Amman, Cidde, İskenderiye ticaret ataşelikleri ve müşavirlikleri rehberliğinde Ostim’e gelen firmalar, kendilerini ve faaliyet alanlarını tanıtarak Türk işadamlarına ortaklık teklif ettiler.

İkili görüşmelerde ortak yatırım fikirlerinin yanı sıra ürün ve hizmet tedarikleri konuşuldu. Ostim bölgesinde; savunma başta olmak üzere, yedek parça ve plastik sektöründe üretim yapan firmalar gezildi. Yabancı firma yetkilileri, Ostim’deki üretim ve ihracat kapasiteleri hakkında bilgi alırken, ülkelerinde de benzer yatırımların yapılabilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundular.

10 ülkenin ticaret kuruluşlarının bulunduğu heyette 38 adet firma yer aldı. Özellikle Arap ve Afrika ülkelerinden gelen işadamları Ostim’deki üretim kapasitesine hayran kalarak kendi ülkelerine ortak yatırım yapma arzularını dile getirdiler. Kosova’dan katılan firmalar da Türk firmalarının teknoloji ve üretim gücünden faydalanmak istediklerini belirttiler.

Ostim firmalarını tezgah başında görme fırsatı gören yabancı alım heyeti; inşaattan otomotive kadar bir çok alanda ortaklıkları geliştirebilecekleri görüşündeler. Alım heyetleri ile ikili görüşmeler Ankara Sanayi Fuarı’nda devam edecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.