Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yerel Yönetimlerden Beklentiler

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, 31 Mart 2019’da gerçekleşen Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından yaptığı değerlendirmede; yerel yönetimlerin, reel sektörün geliştirilmesindeki rolüne dikkat çekti.
Ostim Editör
08 Nisan 2019 14:51

Güçlü adımlarla geleceğe odaklanılması gerektiğini kaydeden Aydın, üretimin ve sanayileşmenin daha da çok önemsenmesi ve hızlı adımlarla geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Orhan Aydın, şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye’nin demokrasi tarihinde bir seçimi daha geride bıraktık. Sonuçların Ülkemize ve Milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Milli iradenin kararı doğrultusunda, 5 yıl süreyle kentlerimizi yönetecek Belediye Başkanlarımızı ve Belediye Meclisi Üyelerini kutluyorum.

3 aydan fazla bir süre seçim atmosferini yoğun bir şekilde yaşayan ülkemizde, şimdi daha güçlü adımlarla ve hep birlikte geleceğe odaklanmalıyız. Ekonomin temel dinamiklerinden olan üretimi ve sanayileşmeyi daha da çok önemsemeli ve hızlı adımlarla geliştirmeliyiz. İçinde bulunduğumuz ortamdan Türkiye’yi çıkartacak yegâne rota; yerli ve milli sanayinin çarklarını hiç durmadan döndürmektir.

Sanayicimiz; istihdamı artırma, katma değerli üretimi geliştirme ve Türkiye’nin hedeflerini gerçekleştirme yolunda tüm gücüyle çalışmaktadır.

Belediyelerimiz, bir taraftan vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırıcı çalışmalar yaparken, diğer taraftan da reel sektörü geliştirme noktasında önemli yükümlülükler üstlenmektedir. Kurumsal olarak altını sıkça çizdiğimiz üzere; yerel yönetimlerin, yatırım ve tedariklerinde ‘yerli üretim’ önceliklendirilmelidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 50’ye yakın kardeş belediyesi bulunmaktadır. Başkentimizin potansiyeli ile bu şehirlerin ihtiyaçları eşleştirilebilir. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin başarılı her türlü hizmeti; altyapı, yol, kanal, çevre düzenleme, şehir planlama ve benzeri uygulamalar, sosyal projeler, eğitim, ulaşım, kalkınma projeleri ve bunları hayata geçiren firmalar, Belediyenin himayesinde kardeş şehirlerle buluşturulabilir, Ankara’daki Organize Sanayi Bölgeleri ve şirketlerin ürünleri pazarlanabilir.

Kümelenmelerimizin iş birlikleri geliştirilebilir. Ankara’daki 7 teknoparkta üretilen teknolojinin transferi sağlanabilir, 21 üniversitenin eğitim imkânları, termal tesisler ile hastanelerin verdiği hizmetler kardeş şehirlere sunulabilir.

Bunların hepsi bir takıma dönüştürülebilir; iş birliği platformunun oluşturulması mümkündür ve Ankara ekosisteminin ekonomik potansiyeline büyük katkı sağlar.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinin; güçlü bir Türkiye idealine ivme kazandıracağına inanıyor, seçilen değerli isimleri, Ülkemize ve Milletimize hizmet yolunda bir kez daha tebrik ediyorum.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.