Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yerli Altyapı Kurulmadan 5G’ye Geçilmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5G sürecini kritik olduğunu ve yerlilik oranlarının artırılması gerektiğini belirterek, “Yerli 5G teknolojisi altyapısını kurmadan 5G’ye geçemeyiz.” dedi.
Ostim Editör
10 Şubat 2020 17:31

2016 yılında 4,5G ihalesinde getirilen yerlilik şartı ile haberleşme teknolojilerinde yerli üretim çalışmaları hız kazandı. 2017 yılında OSTİM’in girişimleriyle kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve mobil operatörlerin destekleriyle Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi’ni yürütüyor.

HTK çalışmalarına başlamadan önce haberleşme şebekesinde kullanılan yerlilik oranları yüzde 1’in altındayken 3 yıl içerisinde yerlilik oranı yüzde 23’e çıktı. Proje sonunda Türkiye’nin uçtan uca yerli ve milli 5G sistemine geçmesi hedefleniyor.

BTK Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin her türlü siber saldırıya karşı çok daha hazırlıklı hâle geldiğine inandığını söyledi.

Yatırımlar 100 milyarı aştı

Bilgi ve teknolojinin, dünyada en hızlı büyüyen sektör olduğunu, Türkiye’de bu sektörün hacminin 17 yılda 20 milyar dolardan 132 milyar dolara yükseldiğini ifade eden Erdoğan, sektörün Türkiye’deki yatırımlarının 100 milyar lirayı aştığını, mobil hizmetlerden faydalanan abone sayısının nüfusla aynı rakama, 83 milyona ulaştığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genişbant internet abonesi sayısının 77 milyonu, sabit genişbant abone sayısının 14 milyonu, fiber abone sayısının 3,2 milyonu, makineler arası iletişim abone sayısının da 6 milyonu geride bıraktığına işaret ederek, bu tabloda mobil tarifelerin fiyatlarındaki düşüşün büyük etkisi bulunduğunu, sürecin devam ettirilebilmesi için de altyapı yatırımlarının en etkin ve verimli şekilde yürütülmesinin şart olduğunu kaydetti.

“5G’de daha yüksek yerlilik oranlarına ulaşmak mecburiyetindeyiz”

Türkiye’de haberleşme altyapısının kapsama alanına girmeyen tek karış yer bırakmamayı hedeflediklerini vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin ilk yerli ve millî baz istasyonu ULAK’ı bu amaçla ürettiklerini ifade etti.

2016 yılında 4,5G ihalesinde, kademeli olarak yüzde 30, yüzde 40 ve yüzde 45 yerlilik şartı getirdiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu mesajı verdi: “Yüzde 23 ile henüz bu yerlilik oranlarının çok uzağındayız. Önümüzde 5G süreci var. Kritik bir alan olan mobil teknolojide 5G’de daha yüksek yerlilik oranlarına ulaşmak mecburiyetindeyiz. Endüstride hızlı bir dönüşümü beraberinde getirecek 5G, akıllı şehirler, akıllı ulaştırma sistemleri, akıllı hastaneler gibi nice alanın temel altyapısını oluşturacak. Bunun için 5G’nin etkileyeceği tüm sektörlerle ilgili kapsamlı bir çalışmayı da hızla yürütüp, geleceğin teknolojisine bir an önce hazır hâle gelmeliyiz. 5G konusunda geciktiğimiz her günün ülkemize yıllara sari maliyetinin olacağını aklımızdan çıkarmamalıyız. Yerli 5G teknolojisi altyapısını kurmadan 5G’ye geçemeyiz.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.