Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

YERLİ ŞARTI YABANCI YATIRIMCILARI ÇEKİYOR

Ulaştırma Bakanlığının Ankara Metro ihalesinde %51 yerli şartını koyması; yabancı yatırımcıları yerli partner aramaya itti. Türkiye’deki raylı sistem ihaleleriyle ilgilenen yabancı firmalar Türk yatirimcilariarayarak yatırım yapma niyetlerini bildiriyorlar.
Ostim Editör
01 Ekim 2012 00:00

Ulaştırma Bakanlığının Ankara Metro ihalesinde %51 yerli şartını koyması; yabancı yatırımcıları yerli partner aramaya itti. Türkiye’deki raylı sistem ihaleleriyle ilgilenen yabancı firmalar Türk yatirimcilariarayarak yatırım yapma niyetlerini bildiriyorlar.

Raylı sistemlerde Dünyada da iddialı olan Türk Firması Bozankaya A.Ş. nin Yönetim Kurulu başkan Yrd. Murat Bozankaya; Ankara ihalesindeki devrim gibi kararın dünyadaki yansımalarının çok etkili olduğunu belirtiyor. Bozankaya’ya göre %51 yerli katkı iradesi; yabancı yatırımları artıracak. Bu karardan sonra kendisine birçok ortaklık teklifleri geldiğini belirten Bozankaya, Türkiye’nin tüm sektörlerde en az yüzde 50 yerli şartını koyması gerektiğini bu sayede yabancı yatırımın daha da artacağını söyledi.

100% Yerli tasarimOtobüs

Bozankaya’nın grup şirketlerinden TCV´nin ürettiği Yerli otobüs prototibinin sahaya çıkar çıkmaz büyük ilgi ve heyecan oluştuğunu söyleyen Murat Bozankaya üretim tesisleri 1.Sincan organize sanayide 100 dönümlük arazi üzerinde 45000 m2 kapali alanda yapilacagini, ayni yerdede 2013 senesinde Metro araci üretimine baslayacaklarininaltinicizdi, gayemiz yerlilik citasinin % 80 üzerine cikartilmasidir.

Dizele de LPG Tasarrufu

TCV (Turkish Commercial Vehicles) markasının yurtdışında bir Türk markası olarak kolay algılandığını belirten Bozankaya bir ilki daha başardıklarını; Dizel-LPG otobüs / Kamyon modelinin üretime hazır olduğunu söyledi.
OSTİM küme çalışmalarıyla Dizel Otobüs/Diezel LPG dönüşüm cihazlarının ARGE sinin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Bozankaya bu sistemin dizel araçlarda %20 yakıt tasarrufu sağlayacağını bildirdi.

Elektirikli Otobüsler de Ankara’da Üretilecek

25 yıllık sektör deneyimi olan Murat Bozankaya karışık hatlarda en doğru yatirimin CNG ve dünya genelinde en kaliteli motorun MAN motoru olduğunu belirterek İstanbul’a teslim edeceğimiz 24 adet Erguvan araclari için MAN CNG motorlarını seçtik dedi.
Bozankaya Ankara tesislerinde üretilen araçlar Kasım ayından itibaren müşterilere teslim edilecek .

Bati Avrupa pazarından gelen full elektrikli otobüslere talepleri için yıllık 500 araçlık üretim i kapasitesi ayıran Bozankaya firması Türkiye’nin cari açığına olumlu bir katkı sağlamayı hedefliyor.

 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.