Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Yerlilik Şartını Yüzde 80’e Çıkartacağız”

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) Genel Kuruluna katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü (AYGM) Dr. Yalçın Eyigün, “ARUS'un çabalarını takdir ediyoruz. Yüzde 51 yerli katkı için yaptıkları çalışmaları biliyorum. O zamanlar 51 hayaldi şimdi 60'ı standart yazıyoruz. Sektörün önünü açtıkça başardığını görüyoruz ve mutlu oluyoruz. Yerlilik şartını yüzde 80'e çıkartacağız.” dedi.
Ostim Editör
05 Mayıs 2023 14:42

"Raylı sistemler milli davamızdır" misyonuyla OSTİM'in öncülüğünde raylı sistemler sektöründe üretim yapan Türk firmalarının bir araya gelerek oluşturduğu Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) 6. Olağan Genel Kurulu, OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Genel Kurula, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü (AYGM) Dr. Yalçın Eyigün, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail Murtazaoğlu, TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Özdöner ve küme üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Genel Kurulda Divan Başkanlığına oy birliğiyle OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın seçildi.

“Şehirlerimizde kendi ürünlerimizi kullanmak istiyoruz”

Toplantının açılışında konuşan Orhan Aydın, ARUS'un kuruluş sürecindeki emeklerini hatırlatarak merhum Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan'ı rahmetle andı.

Raylı sistemlerin yerlileştirilmesi sürecin de ARUS'un çalışmalarına dikkat çeken Aydın, "Kümelenmemiz kamuya sunduğu sektörel raporlarıyla yerli ve milli üretimin gelişmesi için gerekli çalışmaları yapıyor." değerlendirmesini yaptı..

Yerli üretimin önemine vurgu yapan Aydın, "Şehirlerimizde kendi ürünlerimizi kullanmak istiyoruz. Bu hayati önemde. Bunun için bizim organize takıma ihtiyacımız var. Kalkınma planlarının hazırlanmasında çaba sarf ediyoruz. Yerli üretim çabalarımıza katkı veren Ulaştırma Bakanlığımıza TCDD ye ve devletimizin ilgili kuruluşlarına, ve asıl kahramanlarımız Küme üyelerine çok teşekkür ediyorum." dedi.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail Murtazaoğlu, TCDD'nin yerlileştirme çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Murtazaoğlu, " Demiryolu hatalarımızı gerek yapımı gerek işletilmesi aşamasında ARUS üyelerimizin giderek artan katkılar sunacağına inanıyoruz." dedi.

“Misyonunuz ülkemize güç veriyor”

Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, Türkiye’nin kalkınma hedeflerinde endüstrinin önemine dikkat çekti. Ardıç, " Sektörün stratejik önemi büyük, ARUS bu anlamda çok önemli. Tasarımından nihai ürüne kadar yerli ve milli ürünleri üretme misyonunuz ülkemize güç veriyor. Milli markalarla taçlanan başarınızı tebrik ediyorum." dedi.

Yerlide 51 hayaldi şimdi yüzde 80 hedefleniyor

AYGM Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün, ARUS'un raylı sistemlerdeki yerli üretimin gelişmesi için yaptığı çalışmaları hatırlattı. Eyigün, "ARUS'un çabalarını takdir ediyoruz. Yüzde 51 yerli katkı için yaptıkları çalışmaları biliyorum. O zamanlar 51 hayaldi şimdi 60'ı standart yazıyoruz yeni projelerde yüzde 80 yerliliği hedefliyoruz. AYGM Yerlilik Komisyonu ile yerlilik oranlarının artırılmasını sağladık. Sektörün önünü açtıkça başardığını görüyoruz ve mutlu oluyoruz. Yerlilik şartını yüzde 80'e çıkartacağız. ARUS'u oluşturan bütün sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum." dedi.

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, kalkınmada yerli üretimin kamu politikaları ve planlarında yer alması gerektiğine işaret etti. Yülek, OSTİM Teknik Üniversitesi öğrencilerine iş yerlerinde uygulamalı eğitim fırsatı sunan ARUS üyelerine teşekkür etti.

ARUS Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, 2021 ve 2022 yılı faaliyetlerini, gelir-gider hesaplarını ve Denetim Kurulu Raporunu okudu. Müzakerelerin ardından faaliyet raporu, gelir-gider hesapları ve denetim kurulu raporu oy ayrı ayrı oy birliğiyle ibra edildi.

Yeni Yönetim Kurulu Seçildi

Genel Kurulda yapılan oylamada ARUS yeni yönetim ve denetim kurulu belirlendi. seçim sonuçlarına göre ARUS Yönetim Kuruluna; TCDD, OSTİM OSB, ASELSAN, Bozankaya, Durmazlar, Kardemir, TÜRASAŞ, Safkar, TÜBİTAK RUTE, FMC, Emre Ray, Albayrak ve YM İDİS firmaları seçildi. Denetim Kuruluna ise Medel, Enekom ve Aksa seçildi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.