Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

10 Binden Fazla Yerli Ürün İhracat Ağında

OSTİM’in T.C. Ekonomi Bakanlığı E-Ticaret Siteleri Toplu Üyelik Proje Desteği ile başlattığı, Projede toplam ürün sayısı 10 binin üzerinde. Firmalar, e-ticaret sayesinde satış ve ihracatta gözle görülür faydalar sağladıklarını dile getiriyor.
Ostim Editör
09 Temmuz 2018 14:20

OSTİM OSB’nin T.C. Ekonomi Bakanlığı E-Ticaret Siteleri Toplu Üyelik Proje Desteği ile başlattığı E-Ticaret Projesi’nin olumlu sonuçları yüzleri güldürdü. globalpiyasa.com iş birliğinde devam eden projeye şu ana kadar 850 firma katıldı. Projede yer alan firmalar, ticari ağlarını sınırların dışına taşıyarak sistem üzerindeki web sitelerine son 6 ayda 5 bini aşkın ürün ekledi. Şu anda ihracata yönelik OSTİM kaynaklı toplam ürün sayısı 10 binin üzerinde. Sistemi kullanan firmalar, e-ticaret sayesinde satış ve ihracatta gözle görülür faydalar sağladıklarını dile getiriyor.

2017 Ekim ayında bin 500 firma kapsamlı başlayan E-Ticaret Projesi KOBİ’leri dünya pazarlarına açıyor. OSTİM firmaları, sistem üzerindeki web sitelerine son 6 ayda 5 bini aşkın ürün eklerken ihracata yönelik toplam OSTİM kaynaklı toplam ürün sayısı ise 10 bini aştı… Şu ana kadar 850 firmanın girdiği sisteme çok yakın bir zamanda kalan 650 firma da dahil olacak.

Onbinlerce firma ve ürünü kapsayan bir dijital sanayi fuarı niteliğindeki, 7 ayrı dilde erişime açık olan platform, her gün dünyanın dört bir yanından binlerce firma tarafından ziyaret edilerek inceleniyor, yüzlerce ürün için yurtdışından talep mesajları alınıyor. Sistemle birlikte ayrıca Türkiye'deki ilk OSB dijital ürün kataloğu OSTİM OSB tarafından oluşturuldu.

Öğretmen sanayici Senegal’e açıldı
Sanayici bir aileden gelen Haluk Ataşer, uzun yıllar sınıf öğretmenliği yapmış. Derslik kapılarının sabit durmamasından kaynaklanan kazalar üzerine sabitleme kilidini tasarlayan Ataşer, memuriyet hayatının sonlandırarak Okil isimli firmasıyla üreticiliğe adım atmış.

2014 yılından beri OSTİM OSB’de kapı kilit sistemleri üreten Ataşer, E-Ticaret Projesi sayesinde yurt dışının kapılarını açmayı başardı. Aylık yaklaşık 3 bin civarında kapı sabitleme kilit sistemi üreten, e-ticaret ile ilk ürünü Senegal’e gönderdi.

Başarılı isim şunları anlattı: “Eğitim alanlarında kapılar ve kapı kolları büyük problemdir. Dolayısıyla hem iş güvenliği hem çocuk güvenliği söz konusudur. Bir de ekonomik boyutu vardır. Ekonomik boyutu kapılar, sürekli kırılır. Çünkü en çok uğraşılan, çocukların güç gösterdiği ya da oyun oynadığı aletlerdir kapılar. Dolayısıyla bu süreçte en çabuk hasar gören eşyalar kapılardır. Bir kapı kolu yılda bir sınıf için söylüyorum belki 5-6 kez değişir. Dolayısıyla bu ciddi anlamda ülke ekonomisine de külfettir. 100 milyon lira civarında okullardaki kapılar, menteşeler ve kapı kollarına giden rakam var. Basit hesapla 60-70 bin civarında okulumuz var. Her birisinde 30 tane kapı olsa yaklaşık olarak, bunun yarısını yapsanız bu sonuca ulaşırsınız.”

Ataşer, “Stoperler vardır kapıyı durduran; basit olarak tutarlar. Bizim sistemimizin basit olma lüksü yok. Çünkü basit bir şekilde tuttuğunuz zaman siz kapatırsınız çocuklar açarlar. Biz istiyoruz ki öğretmen müdahale etsin. O yüzden kilitsel bir özellik taşıyor. Stoperden ayrılan en önemli özelliğimiz bu bizim.” açıklamasında bulundu.

İlk keşif Afrika’dan
E-ticaret platformuna, proje uzmanlarının tanıtımlarının ve OSTİM’e bağlı çalıştıklarının verdiği güvenle katıldıklarını ifade eden Ataşer, şu bilgileri verdi: “Sisteme dahil olmak istedim ve 2017 yılı Kasım ayında başladık. İlk ihracatımız, büyük bir Türk inşaat firmasının Senegal’de iş adamlarına yönelik yaptığı otelde yangın çıkışları için aradıkları mekanizma ihtiyacı doğmuş. Senegalli yetkililer globalpiyasa.com sistem üzerinden bizi bulmuşlar ve firma da Türk olduğu için istemişler. Onlara özel renk yaptık; butonlu olanını gönderdik. Netice itibariyle yangın merdivenlerinde durum şu; panik halinde kapı ilk açıldıktan sonra açık kalıyor.

Sistem kanalıyla iç piyasalardan da talep gelmeye başladı. Ürünlerimizin yurt dışında bir karşılığının olduğunu geçtiğimiz yıl yer aldığımız kapı sektörüyle ilgili fuarda gördük. Yurt dışında da buna benzer ürünlere ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Uygulama aracılığıyla kilit sistemlerimiz ilk kez eğitim ortamlarının dışına çıkmış ve gittiği her yerde büyük beğeni topladı.

“Ciddi yol kat ettik”
Gözle görünür değişiklik şu bizi yavaş yavaş eğitim sektöründen dışarıda da bir şeyler var noktasına getiren şey Global piyasa. En son Sabiha Gökçen Havalimanı’na taktık. Bunlar önemli gelişmeler. Biz okullar diye düşünürken geçtiğimiz günlerde, büyük bir firma inşaat alanlarında kullanmak üzere aynı kanal üzerinden bize ulaştı. Başlangıç olarak çok yeni, ama ümit vermesi anlamında ciddi bir yol kat ettik biz bu noktada.”

“KOBİ’LERE FAYDASI OLUR”
OSTİM OSB üyesi Arı-İş, 1980 yılından bu yana üretimin içinde. Plastik kaynak ekipmanları, ekstrüderler, ısıtıcılar alanında önde gelen firmanın Yönetim Kurulu Başkanı M. Zafer Oğuz, şirketin kilometre taşlarını anlatırken, geçmişlerinde ilk ihracata Romanya’ya ürün göndererek başladıklarını söyledi.

7 kişiye istihdam sağlayan Oğuz, 6 aydan fazla bir süredir e-ticaret sistemini kullanıyor. Sitemin olumlu yansımalarını anlatan tecrübeli sanayici, projeye dahil olduktan sonra ilk irtibatın Kenya’dan sağlandığını ifade etti.

Oğuz, “Biz de Kenya’daki bayimizi arayarak tedariği sağladık. OSTİM OSB’nin projesi bölge pazarını açmış oldu. Dünyanın çeşitli bölgeleriyle iletişimimiz gelişerek sürüyor. Bu sistemin işlevi çok iyi. Türkiye’de dışa açılan, bu yönde hedefler belirleyen ciddi sayıda KOBİ var. Bu sistemin, ihracat yapmak isteyen KOBİ’lere zamanla faydası olur.” dedi.

PROJEDEN SATIR BAŞLARI

  • -OSTİM firmalarına dijital olarak; ağırlığı Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Balkanlar, Rusya ve Kafkasya olmak üzere 100’den fazla ülkeden 100 bin ziyaret gerçekleşti.
  • -Yabancı satın alma uzmanlarınca; tüm sektörlerdeki OSTİM firmalarının on binlerce ürün ve tüm firma profilleri incelendi. Bunun sonucunda firmalar, ürünlerine ilişkin yüzde 80 oranında mesaj aldı ve firmalara dış kaynaklı satın alma talepleri yönlendirildi.
  • -OSTİM firmalarının erişimine açık olarak son altı ayda 1000’in üzerinde ihracat talebi yayınlandı. Bu talepler, tümüyle globalpiyasa.com platformuna kayıt olan ve profil oluşturan yabancı ziyaretçilere ait.
  • -Pek çok yabancı firma ile temas kurularak ihracata yönelik iletişim sağlandı.
  • -İhracat talepleri filtrelenebilir olarak OSTİM firmalarının erişimine açıldı.
  • -OSTİM firmaları globalpiyasa.com üzerindeki web sitelerine son 6 ayda 5 bini aşkın ürün ekledi. İhracata yönelik toplam OSTİM kaynaklı ürün sayısı da 10 binin üzerinde.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.