Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

2009 OSB yılı olacak

OSB Üst Kuruluşu VI. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılımı ile gerçekleştirildi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

OSB Üst Kuruluşu VI. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılımı ile gerçekleştirildi.

OSB Üst Kuruluşu Olağan Genel Kurul Toplantısının 6.sı, 29 Mayıs’ta TOBB Toplantı Salonunda yapıldı.
Gündem maddeleri gereğince Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okumak üzere kürsüye gelen OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz, bir senelik zaman zarfında Üst Kuruluşun OSB'lerin sorun ve çözüm önerilerine ilişkin yapmış olduğu çalışmaları anlattı ve genel kurul temsilcilerine OSB Üst Kuruluşu çatısı altında oluşturulan birlik ve beraberlikleri sayesinde doğan sinerjiden bahsetti. Ayrıca OSB'lerini cazibe merkezleri haline getirmek, mevcut sorunlara çözüm önerileri üretmek için, 2009 senesini “OSB YILI” olmasını önerdi.
Toplantıya katılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, OSB'lerinin Türkiye ekonomisi için gerçek bir model olduğundan OSB'lerin uluslararası arenalarda aldığı başarıların Türkiye dış ticaretinde başarılı sonuçlar almada önemli bir etken olduğundan bahsetti. OSB'lerin kendi içlerinde fikir ayrılıkları yaşasalar da dışarıya karşı her zaman birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, OSB'lerin en önemli sorunu olan enerji konusunda da şu an çok yavaş ilerleyen liberalleşme ile sorunun çözüleceğini dile getirerek sözlerini bitirdi.
Daha sonra Divan Başkanı Kayseri Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş’ı kürsüye davet etti. Kürsüye gelen Elitaş, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da OSB'lerin sorunlarının çözümü için gerekli her tür desteği vereceklerini söyledi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı konuşmada; 2 OSB'nin kurucusu ve ASO I. OSB'de 12 yıl Başkanlık olmak üzere 20 yıl görev yapmış 27 yıllık bir sanayici olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da 251 OSB'nin sorunları için çalışacağını belirtti.
Bakanlık görevine geldiği ilk günden itibaren tek hedeflerinin OSB'lerin cazibe merkezi haline getirilmesi ve bunun içinde gerekli mevzuat düzenlemelerini yapmak olduğunu belirten Bakan; OSB Yer Seçimi yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin bir devrim olduğunu belirtti. Ancak bu sorunları en iyi OSB Kanunda yapılacak değişiklikler ile çözebileceğini belirterek, bu amaçla hazırlanan tasarının şu anda TBMM Genel Kurulunda bulunduğunu ve en kısa sürede yasalaşacağını ifade ederek geçireceklerini ifade ederek, OSB'lerle ilgili tasarıyı ''maddesi az muhtevası ve ihtivası son derece geniş bir tasarı'' şeklinde niteledi.
Bakan kendisinden önce söz alan OSB'lerin enerji ve özellikle doğalgazda BOTAŞ' ın satış tarifelerinde OSB'ler için uygulanan yüzde 3'lük iskontonun, yüzde 1'e indirilen doğal gaz iskontosuna dair, “kararın son derece yanlış bir karar olduğunu ve konunun programlarında bulunduğunu” belirtti. Çağlayan, bu konuda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile kapsamlı görüşmeler yaptıklarını da bildirerek, “BOTAŞ'ın özelleştirilmesi ve piyasanın liberalleştirilmesi önemli. Bu, özellikle fiyatta ve rekabette önemli etki yaratacaktır” diye konuştu.
Çağlayan, her ilin mevcut OSB'sinde gerekli doluluk sağlanmadan, birilerinin yarışı haline gelmiş şekilde yeni bir organize sanayi bölgesi yapılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, “OSB'leri popülizme kurban etmeyeceğiz. Mevcut OSB'lerde yüzde 75 doluluk olmadan, kesinlikle yeni bir organize sanayi bölgesi yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
Bakan ÇAĞLAYAN, sözlerini 2009 senesinin “OSB Yılı” ilan edilmesini isteyen OSBÜK Başkanı Mahmut Yılmaz'ın bu isteğine karşılık da ''Ben de taahhüt ediyorum; 2009 yılı OSB yılıdır. Hepinize hayırlı olsun'' diyerek onayladı ve teşekkürlerini ileterek sözlerini bitirdi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.