Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

21. YY’da Ahilik Modeli OSTİM’de Tartışılacak

Yarım asır önce temellerini ahilerin attığı OSTİM’de ahilik modelinin 21. Yüzyıl çalışma hayatına uygulanması tartışılacak. Her Gün Yeniden Kurulur Birlik: 21. Yüzyılda Yiğitlik, Ahilik ve Dirlik ismiyle düzenlenecek Ahilik Şurası 2 Aralık 2022 Cuma günü OSTİM Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.
Ostim Editör
30 Kasım 2022 15:00

OSTİM OSB, OSTİM Teknik Üniversitesi Ahi Evran Anadolu Müteşebbisliği Araştırmaları Merkezi, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) ve Hamilik Okulu Vakfı iş birliği ile OSTİM Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde Ahilik Şurası düzenlenecek.

Her Gün Yeniden Kurulur Birlik: 21. Yüzyılda Yiğitlik, Ahilik ve Dirlik isimli Ahilik Şurasının temel amacı, ahilik teşkilatına mündemiç olan iktisadî üretim, bölüşüm, tüketim, dayanışma ve yardımlaşma modelinin, 21. yüzyılda çalışma hayatına uygulanmasına yönelik imkânları tartışmak.

Şurada ahilik olgusunun geniş bir perspektiften bugüne yansıyan izdüşümünün sanayi, üretim, girişimcilik, finans, kooperatifçilik, sivil toplum ve sosyal politika gibi birçok alanda etüt edilmesi planlanıyor. Şurada, hem tarihî ve olgusal zeminde bir imkân olarak ahiliğin konumu ve değerini tartışmak hem de bir gelecek inşası olarak ahilikten istifade etmenin imkânını sorgulanacak.

Yeni bir bakış açısıyla günümüzün dinamikleri ekseninde, insanı, insan ilişkilerini ve iş/sosyal düzenlerini değerlendireceğimiz Şuranın hedefi; küresel olarak etkilenilen, özellikle batıda geliştirilerek farklı alanlarda kurumsal ve kavramsal olarak iş ve sosyal hayatı etkileyen temalarla karşılaştırmalar yaparak, ahilik ve canlı değerleri üzerinden Türk medeniyet dünyasına uygun değerlendirmelerde bulunmak ve geleceği inşa etmek için azme değer bir çaba ortaya koyulacak.

Şura programına erişmek için tıklayınız

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.