Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

26. Paydaş ABD’den

OSTİM Medikal sanayi kümelenmesi, 2. URGE Projesi kapsamında ABD’de temaslarda bulundu. ABD pazarına giriş ve fda süreçlerini inceleyen küme üyeleri 150’den fazla iş görüşmesi yaptı. Maryland Üniversitesi Bio Parkı, Kümenin 26. paydaşı oldu.
Ostim Editör
28 Haziran 2016 10:05

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi 2. URGE Projesi kapsamında ABD’de ‘ABD Pazarına Giriş ve FDA Süreçleri’ hakkında araştırmalarda bulundu. Bir hafta süren seyahatte 150’nin üzerinde iş görüşmesi yapıldı. Maryland Üniversitesi Bio Park bölümünün 26. paydaş olması hususunda anlaşma sağlandı. Küme üyesi 10 firmayla Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) New York-Washington-Maryland-Baltimore-Philedelphia’da çeşitli kurum, kuruluş, üniversite ve araştırma merkezleri ziyaret edildi.

Küme, ilk olarak New York’ta düzenlenen MD&M East 2016 Fuarı’nın ziyaretçisi oldu. Medikal tasarım ve üretim teknolojileri konularında faaliyet gösteren firmaların katılımıyla açılan fuarda; 6 firma yeni cihazlar üzerinde görüşmeler gerçekleştirerek üretim tesislerinin geliştirmesi yönünde adım attılar.

Seyahatin Washington DC bölümünde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Serdar Kılıç‘ın himayesinde, Ticaret Ataşesi Ömür Demir Kızılarslan ile beraber düzenlenen programda; TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD temsilcileri ile bir araya gelindi, ABD pazarına girişle ilgili fikir alışverişi yapıldı. Büyükelçi Kılıç, ABD pazarına direkt satış yapmaktan ziyade ortak üretim ve üçüncü pazarlara ortak giriş yöntemleri hakkında firmaları aydınlattı.

Firmalar burada seminerlere de katıldı. Sırasıyla Sanal Gerçeklik Teknolojisinin Medikal Alanda Kullanımı, ABD Pazarına Yatırım Yapacak Firmalar İçin Yasal Süreçler ve FDA Süreçleri başlıklarında detaylar öğrenildi.

150’nin üzerinde iş görüşmesi
Diğer yandan Washington DC‘de Büyükelçilik kanalıyla ulaşılan medikal üreticileriyle ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. 60’a yakın üst düzey katılımcının bulunduğu etkinlikte 150’nin üzerinde görüşmeye imza atıldı. İş görüşmelerinin katılımcıları arasında Medtronic firması Uluslararası İlişkiler Başkanı Trevor Gunn ve Boston Scientific Kıdemli Analisti Carr Slayton da ye aldı. Görüşmelerin ardından saha gezisine çıkıldı. John Hopkins Araştırma Merkezi ile Maryland Üniversitesi Bio Park bölümü ziyaret edildi. Bio Park’ın kümenin 26. paydaşı olması hususunda anlaşma sağlandı. Yakın bir zamanda protokolün imzalanması bekleniyor.

Gezide John Hopkins Araştırma Merkezi’ne geçen firmalara; Biyomühendislik Direktörü Dr. Youseph Yazdi, Yatırım Direktörü Jorge Aquinove ile Benjamin T. Rome çalışmaları ve araştırma merkezi hakkında bilgiler aktardı.  Maryland Üniversitesi Biyosağlık ve Yaşam Bilimleri Ofis Direktörü Brad Fackler, Dan K. Morhaim, Jim Hughes ve Eğitim ve İnovasyon bölümünden Brett Schreiber sunumlarıyla hedeflerini anlattı. OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar da kümeyi ve faaliyetlerini tanıttı.

OSTİM grubu, ABD seyahatinin son durağında Philedelphia‘ya geçti. Prof. Dr. Banu Onaral’ın rehberliğinde Drexel Üniversitesi Krish Napsing Center for Nanotechnology bölümüne gidildi, kurumsal yapı hakkında bilgi alındı. Drexel Üniversitesi Excite Merkezi’nde ise giyinebilir teknolojiler üzerine yapılan çalışmalar da incelenen bir başka alan oldu.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.