Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

30 Öğrenci İş Montlarını Giyerek Sahaya Uğurlandı

OSTİM Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 1 ve 2. sınıflarından 30 öğrenci, işletme uygulamasına iş montlarını törenle giyerek başladı.
Ostim Editör
12 Mart 2021 17:00

Saha pratiklerinin geliştirilmesini hedefleyen uygulamanın başlangıcından önce düzenlenen törende konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı, OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın,‘Bazı şeylerden anlıyorum’ mühendisi olmamız lazım; bunun yolu da işe dokunmak, işin içine girmek. Kitaplarda ne kadar görürsek görelim, hiçbir şekilde bunlar uygulamanın yerine, hayatın içine girmenin yerine geçmez.” dedi.

Aydın şunları söyledi: “Ben mezun olduktan sonra yaşadım… Ben atölyede yetiştim. Üniversitemiz ‘tecrübeli mühendis’ diyor ya; ben o şekilde yetiştim. OSTİM’e bir demirci atölyesine geldim. İlkokul mezunu bir demirci ustası kaynak yapıyor, metal şekillendiriyor. Ona müdahale ediyorum; o öyle olmaz, şöyle kaynak yapman gerekiyor diyorum. Bana şunu söyledi: Sen mühendissin, bazı şeyleri biliyorsun. ‘Bazı şeylerden anlıyorum’ mühendisi olmamız lazım; bunun yolu da işe dokunmak, işin içine girmek. Kitaplarda ne kadar görürsek görelim, hiçbir şekilde bunlar uygulamanın yerine, hayatın içine girmenin yerine geçmez.”

Daha çok uygulama, daha çok hayata dokunma

‘Örtük bilgi’ diye bir kavrama işaret eden Orhan Aydın, “Yazılamayan, çizilemeyen, aktarılamayan ama gerçekte var olan bir bilgi. Bunu kâğıtta tarif edemiyorum, sözle anlatamıyorum; yüzme gibi, bisiklete binme gibi. Bunu, bizzat yapmadığınız takdirde hiçbir kitabı okuyarak bunu gerçekleştiremiyorsunuz. OSTİM Teknik Üniversitesi bunları yapmayı size taahhüt etti. Daha çok uygulama, daha çok hayata dokunma; hayatın daha çok içinde bir eğitimi size vaad etti. Buna inanarak bunu size deklare ettik. Bu söylediklerimizin arkasında durmaya akademisyenlerimiz ve yöneticilerimizle beraber hazırız. Bu sözümüzün arkasındayız. Bu konuda sizin yaşadığınız eksiklik olursa benim 24 saat telefonum açık, bana direkt ulaşabilirsiniz. Hocalarımızla size gerekli yardımları, yol göstericilik ve rehberlik yapacaklar, size her zaman yardımcı olacaklar. İnşallah siz de bu zamanı en iyi şekilde değerlendirerek kendinize, ailenize, ülkenize, vatanımıza, milletimize bir değer olarak inşallah buradan mezun olup gideceksiniz, hayata atılıp, geleceğinizi tasarlayacaksınız. Biz de bunun için elimizden gelen ne varsa size yapmak için hazır olduğumuzu söylemek istiyorum. Yeni eğitim dönemizin hepinize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Hocalarımıza da çabalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.