Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

5-10 Bin G Şok Kuvveti Yerli Sistemle Ölçülüyor

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi BİAS Mühendislik tarafından Türkiye’de ilk defa geliştirilen Piroşok Test Sistemi, savunma sistemlerinde kullanılan mühimmatların patlamalarının cihaz ve ekipmanlar üzerindeki etkilerini test ediyor. Sistem, 5-10 bin g ivme mertebesindeki şok etkilerinin test ve analizlerini gerçekleştirebiliyor. Tüm hakları BİAS Mühendislik’e ait olan test sisteminin, ihtiyaca göre daha farklı versiyonları da üretilebilir.
Ostim Editör
20 Nisan 2022 10:08

Son yıllarda artan yerlilik oranları ve geliştirilen milli kabiliyetlerle göz dolduran savunma sanayii, yerli tedarikçilerin geliştirdiği çözümlerleler de gücüne güç katıyor. BİAS Mühendislik tarafından Türkiye’de ilk defa geliştirilen Piroşok Test Sistemi, ana savunma sanayii kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu patlayıcı şok etkilerinin testlerini yapıyor. Sistem şu ana kadar savunma, havacılık ve uzay sanayide 3 firmaya teslim edildi. Diğer savunma sanayii kuruluşlarıyla görüşmeler devam ediyor. 

1997 yılında Ankara’da kurulan BİAS Mühendislik savunma, havacılık ve otomotiv başta olmak üzere birçok sektörden sanayi kuruluşuna ileri mühendislik çözümleri sunuyor. Kocaeli, İstanbul, İzmir ve Ankara’da faaliyetlerine devam eden firma, OSTİM’deki fabrikasıyla ana savunma sanayii, firmalarına yakından hizmet veriyor.

Şirket 2 yıllık çalışmanın ardından geliştirdiği ve tüm haklarına sahip olduğunu Piroşok Test Sistemi ile ana savunma sanayii kuruluşlarının bir ihtiyacını daha yerli ve milli çözümlerle karşılamış oldu.

Türkiye’de ilk

BİAS Mühendislik Savunma ve Havacılık Proje Koordinatörü Gani Göral, Piroşok Test Sistemini anlattı.

Göral, patlama sonucunda oluşan şokun ekipmanlar ve cihazlar üzerindeki etkilerinin test edilmesinin savunma sanayiinde üst seviyede bir ihtiyaç olduğunu anlattı.

Geçmişte Türkiye’de bu test sisteminin olmadığına dikkat çeken Gani Göral, “Sistemle ilgili farklı disiplinlerden mühendislik bilgilerinin olması gerekiyordu. Bu mühendislik bilgileri BİAS Mühendislikte mevcut. Titreşim, şok alanında oldukça bilgili bir ekibimiz var. Birlikte bu test sistemini tasarladık ve nihai üründe tasarımı test verileri ile doğruladık.” dedi.

Test sisteminde 5-10 bin g mertebelerinde ivme değerindeki şokların testlerini ve analizlerini yapabildiklerini belirten deneyimli mühendis, şu bilgileri verdi: “Test sisteminde şok uygulayacağımız ekipman ve bunun bağlı olduğu bir tabla yer çekiminden arınmış olarak durmakta. Uygulanmak istenen şoka uygun bir merminin yüksek hava basıncıyla üst tablaya çarptırılması ile üst tablada istenilen şok etkisi oluşturuluyor ve test edilen ekipmana arzu edilen şok uygulanıyor. Bahsettiğimiz şok seviyeleri 5-10 bin g mertebesinde ivme değerine sahip ve milisaniyeler seviyesinde iletilmekte. Bu tablanın üstüne ne tip ekipmanlar koyulabilir? Atış komuta kontrol sistemlerinde kullanılan ekipmanlar, hedefleme ve keşif sistemlerinde kullanılan elektro optik ekipmanlar gibi yanında patlayıcı çalışacak her türlü ekipmanın test ile kalifikasyonunda kullanılarak sonuçlar alınabilecek bir test sistemini yaptık.”

Gani Göral sistemin tüm bilgilerinin BİAS Mühendisliğe ait olduğunu vurgulayarak, “Bunun getirdiği avantajda bu test sistemini ihtiyaca göre tasarlayıp daha farklı versiyonlarını da yapabilecek durumdayız.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.