Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

8 Bin Parçalık Metal Aslan

Murat Yıldırımçakar, OSTİM firmalarından Örs Metal çatısı altında tasarımını yaptığı hayvan figürlerini metal tekniğiyle heykele dönüştürüyor.
Ostim Editör
15 Mayıs 2018 12:23

OSTİM’de güçlü üretim yeteneğinin yanı sıra sanat faaliyetleri de dikkat çekiyor. Murat Yıldırımçakar, OSTİM firmalarından Örs Metal çatısı altında tasarımını yaptığı hayvan figürlerini metal tekniğiyle heykele dönüştürüyor.

Hobi ile başladığı mesleğinde 22 yılı geride bırakan Yıldırımçakar, yaşamının büyük bir kısmını yurtdışında geçirmiş. 5 yıl önce Türkiye’ye dönme kararı alan Ankaralı sanatçı, bu birikimini OSTİM’e taşıdı.

Daha önce ahşap üzerine heykeller yaptığını son 3 yıldır metale odaklandığını belirten, Türkiye’de birçok yerde kişisel sergi açtığını ifade eden usta el, sanat yaşamı ve projeleriyle ilgili olarak, “Uzun yıllar Senegal’de yaşadım. Metal üzerine teorik ve pratik bilgilerimi bu ülkede geliştirdim. 2013’de Türkiye’ye döndüm. O yıldan çeşitli sergiler açıyorum. Ağırlıklı olarak ahşap yontular yapıyordum. Son 3 yıldır metale yoğunlaştım. Çünkü metal, ahşaptan farklı; daha serbest çalışma alanı sunuyor. Biraz zor ama çalıştıkça zorluklar geçiyor. İnsanların imkanları olmadığı için yaygın değil. Geniş alanlar lazım. Bir metal çalışmayı büyüklüğüne göre projelendirme ve çizim aşamalarının ardından ortalama 2 ayda tamamlıyorum. Önemli olan başlamaktır.” ifadelerini kullandı.

Öldürülen aslanlara adadı
Murat Yıldırımçakar, son projelerinden biri olan 8 bin parçadan oluşan aslan heykelinde, hurda parçaların yanı sıra motorsiklet zinciri gibi ilginç metallar kullanıyor. Çalışmasını 2016’da Zimbabve’de öldürülen Aslan Cecil’e adadığını söyleyen Yıldırımçakar, heykelde kaynak attığı her bir metali de öldürülen aslanlara ithaf ettiğini söyledi. “OSTİM esnafına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” diyen başarılı isim, bir sonraki projesinde birebir ölçülerde at heykeli yapacak.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.