Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

AB TV’ RTÜK’ten yayın lisansını aldı

Bir Ostim kuruluşu olan Başkent Televizyonu, Avrupa Birliği ihtisas kanalı unvanı ile yayın yapan dünyada üçüncü ülkemizde ise ilk televizyon olacak.
Ostim Editör
06 Aralık 2011 00:00

Bir Ostim kuruluşu olan Başkent Televizyonu, Avrupa Birliği ihtisas kanalı unvanı ile yayın yapan dünyada üçüncü ülkemizde ise ilk televizyon olacak.

Tüm Türkiye’de ve Avrupa’da izlenme hedefiyle teknik yapılanmasını planlayan AB TV çok kısa bir süre sonra yayın hayatına başlayacak. AB TV klasik televizyon program yapımcılığının dışına çıkarak yeni bir ilke imza atacak.

Bilindiği gibi Dünya kamuoyu Avrupa Birliğinin çalışmalarını büyük bir dikkatle takip etmektedir. Artık ekonomik ve sosyal gelişmeler nerede olursa olsun insanlar takip etmekte, iletişim teknolojilerinin gelişiminin de bir etkisi olarak yakın ilgi duymaktadırlar. Özellikle Avrupa Birliği gibi özel ihtisas alanlarında ki çalışmalar genel hatları ile ilgili tüm medya kuruluşları aracılığı ile değişik başlıklar altında kısa, kısa aktarılmaktadır. Ancak bu bilgilendirmenin yetersiz olduğu hem Avrupa Birliğine üye ülkelerin temsilcileri tarafından hem de ilgili kamuoyları tarafından her fırsat da dile getirilmiştir.Özellikle bizim gibi Avrupa Birliğine üye olmak için başvuran ülkelerin kamuoylarında AB çalışmaları yeterince bilinmediği için ciddi sıkıntıların yaşandığı gözlenmiştir. Bu konuda çözüm olarak Bulgaristan ile Çek Cumhuriyeti kendi kamuoylarını bilgilendirmek adına Avrupa Birliği ile ilgili birer ihtisas kanalı kurmuşlar ve kendi ulusallarında kalmışlardır.Ülkemizde de Avrupa Birliği üyelik süreci ciddi tartışmalara sebep olmaktadır. Bilgili olanlar, ilgili duranlar taraf olanlar, karşı duranlar diye adeta kamplar oluşmuştur. Bu konuda AB TV’nin kuruluşundan önce yaptığımız saha araştırmaları bize bilgisi olmadan fikir sahibi olan insanlar gerçeğini göstermiştir. Ayrıca Avrupa Birliğine Üye ülkelerin de ülkemizi yeterince tanıdığını iddia etmek mümkün değildir.
Bu gerçeklerden yola çıkarak kuruluşunu tamamladığımız AB TV, RTÜK tarafından onaylanmış ve yayın lisansı almaya hak kazanmıştır Artık AB TV, Avrupa Birliği İhtisas kanalı olarak Dünyada ki üçüncü, ülkemizde ki ilk televizyondur. Ancak AB TV’yi diğer ihtisas kanallarından ayıran en büyük özelliği ise sadece Türkiye’de değil tüm Dünyada izlene bilecek olmasıdır. Bu yönüyle de dünyada ki tek televizyon kanalıdır.

Bu iddialı ve ciddi proje OSTİM’in ilklerine eklenen son halkadır. Adıyla ve yaptığı ihtisas tercihi ile sadece ülkemiz insanının değil tüm Avrupalının ve Dünyanın dikkatini çeken AB TV klasik televizyon program üretme anlayışına da büyük bir değişim getirmektedir. Avrupa Birliği ihtisas kanalı kimliğinin yüklediği sorumluluğu konusunda uzman kişi, kurum ve kuruluşlarla paylaşmak için görüşmeler başlatılmış ve sonuç da, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle işbirliğini sağlanmıştır.Şu anda ülkemizin en etkin ve yetkin kurumlarından 35’i AB TV için program üretmeye başlamıştır.Tüm kurumlar AB TV’yi benimsemiş ve bunu sadece OSTİM’in değil ülkemizin değeri olarak kabul etmişlerdir.

AB TV. ETKİN OLARAK İZLENEBİLECEK

AB TV’nin Ülkemizdeki tüm yayın platformlarında yer alması sağlanarak herkese ve her kesime ulaşması hedef alınmıştır. Ayrıca tercih ettiği yayın tekniği ile Avrupa yayın standardını yakalayan AB TV’nin tüm Avrupa da etkin bir şekilde izlenebilmesi için Avrupa ülkelerindeki yayın platformlarına müracaatlar yapılmıştır. Ek olarak, Dünyanın birçok ülkesinde ki yayın platformları aracılığı ile AB TV’nin ihtisas kanalı olarak geniş bir coğrafya da yayın yapması sağlanacaktır.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.