Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Adli Tıp da ‘yerli ürün’ istiyor

OSTİM’li Medikal üreticileri, kamuda yerli ürün oranının arttırılması çalışmaları kapsamında Adli Tıp Kurumu’nu ziyaret etti. Kurumda yapılan toplantıda konuşan Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanı Mustafa Karapirli, “Kullandığımız ürünlerin hiçbiri Türkiye’de yapılamayacak ürünler değil. Sorunumuz yerli üretici ile masaya oturamamaktı. Şimdi bu sorunu sizinle çözüyoruz” dedi.
Ostim Editör
28 Nisan 2012 00:00

OSTİM’li Medikal üreticileri, kamuda yerli ürün oranının arttırılması çalışmaları kapsamında Adli Tıp Kurumu’nu ziyaret etti. Kurumda yapılan toplantıda konuşan Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanı Mustafa Karapirli, “Kullandığımız ürünlerin hiçbiri Türkiye’de yapılamayacak ürünler değil. Sorunumuz yerli üretici ile masaya oturamamaktı. Şimdi bu sorunu sizinle çözüyoruz” dedi.

Ankara’da faaliyet gösteren medikal sanayi sektörü üreticilerinin bir araya geldikleri OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, medikal sektörden ürün alan kurumların kullandığı malzemelerin yerlileştirilmesi adına önemli çalışmalara imza atıyor.

Yerli üreticinin desteklenmesi adına sektörün önemli satın alıcı kurumlarıyla görüşmeler yapan küme üyesi firmalar Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı’nda Grup Başkanı Uz. Dr. Mustafa Karapirli ile bir araya geldi. Toplantıda Adli Tıp Kurumu’nun genel işleyişi ve birimlerin kullandığı medikal ürünler hakkında bilgi alan küme firmaları, ihtiyaç sahibi olarak kurumun ürünlerini yerlileştirmeye karar vermesini örnek alınması gereken bir karar olarak nitelendirdiler. Her nitelikteki ürünü üretme kapasitesine sahip olduklarını vurgulayan firma temsilcileri, kamu kurumlarının yerli ürün kullanımında istekli ve kararlı olmalarının önem taşıdığını söylediler.

Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanı Karapirli ise sektördeki dışa bağımlılığın %100’e yakın olduğunu ve bunun aslında sadece bizim değil tüm dünyanın bağımlılığı olduğunu vurguladı. “Tüm dünya belirli firmalara angaje olmuş durumda” diyen Karapirli, “Çeşitliliği arttırabilirsek, bu konudaki bağımlılığı da kırabiliriz” diye konuştu.

Yerli ürün geliştirme sürecinin o ürünleri kullanacak kişilerin görüşleri alınarak yürütülmesi gerektiğini de belirten Karapirli, “Örneğin kullandığımız otopsi masalarının ergonomisi bizim için çok önemli, her gün masanın başında 8 saatimizi geçiriyoruz. Sağa sola dönebilmesi, yüksekliğinin ayarlanabilmesi vb. gibi birçok eksikleri var. O masanın ergonomisi oluşturulurken bizim gibi kullanıcıların önerileri ve görüşleri de göz önüne alınmalı” dedi.

“Aynı masanın etrafına oturmamız lazım”

Adli Tıp Kurumunun şimdiye kadar Türkiye’nin içe kapalı kurumlarından biri olduğunu ve sadece otopsi yapan bir kurum olarak bilindiklerini söyleyen Karapirli, şu anda bu algının değişmesi için çalışmalar yapıldığını vurguladı.

“Biz sizlerle tanıştıktan sonra gördük ki, Adli Tıp Kurumu’nun kullandığı her ürün OSTİM ve benzeri sanayi alanlarında üretilebilir” diyen Karapirli şunları söyledi: “Bizim tek sorunumuz bu güne kadar aynı masanın etrafında buluşamamak. Nedenini bilmiyoruz. Başkanımız ve hocalarımızla şu karara vardık; biz sanayiciyle ve teknokentlerle aynı masanın etrafına oturalım ve Türkiye’ye bir şeyler kazandıralım. Biz de kazanalım, Türkiye de kazansın.”

“Eğitimlerimizi yerli ürünlerle yapmak istiyoruz”

Ürünlerin sadece Türkiye’nin ihtiyaçları olmadığını da söyleyen Karapirli şöyle devam etti:
“Türkiye şu anda Orta Asya’da, Balkanlar’da, Orta Doğu’da, Avrupa’nın bir kısmında ve Uzak Doğu’ya kadar olan bölgede çok etkin bir rol üstlenmiş durumda. Biz bu bölgelerdeki tüm adli bilimcilerin eğitimleriyle ilgili büyük bir merkez yapıyoruz. Bu eğitim alanlarında bizim ürettiğimiz, ülkemize ait ekipmanlarla eğitim vermek istiyoruz ki, o kişiler bölgelerine gittiklerinde bu ekipmanlara alışmış olsun ve bu ekipmanları kullanma ihtiyacı hissetsinler. O nedenle de medikal sektörün yerli üreticileri ile olan işbirliğimizi arttırmak istiyoruz. Hevesli ve gayretliyiz; sizlerden de aynı gayreti bekliyoruz. Kafamızda oluşturduğumuz birlikte başaracağız.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.