Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Almanya’dan Kızılcahamam’a DOSTUK için koştular…

• Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Weilburg Belediyesi ile Kızılcahamam Belediyesi bir yıl önce yapmış oldukları bir görüşmeyle, kardeşliklerinin boyutlarının ne kadar büyük olduğunu Tüm Dünya'ya duyurmak üzere, 18 Eylül'de, “Dostluk ve Kardeşlik Koşusu” kapsamında bir koşu düzenlediler.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

• Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Weilburg Belediyesi ile Kızılcahamam Belediyesi bir yıl önce yapmış oldukları bir görüşmeyle, kardeşliklerinin boyutlarının ne kadar büyük olduğunu Tüm Dünya'ya duyurmak üzere, 18 Eylül'de, “Dostluk ve Kardeşlik Koşusu” kapsamında bir koşu düzenlediler.

Koşu 300 sporcu tarafından Weilburgtan başladı, 28 gün süren maraton sonucu 20 Türkiye’ye giriş yaptı. Kafile 15 Ekim’de Kızılcahamam’a geldi. Kızılcahamam ilçe girişindeki tabelayı gördükleri an duygularına yenik düşen sporcular, tabelaya sarılarak gözyaşı döktüler.
Kızılcahamam Belediyesi tarafından Rıza Doğan Spor Salonunda Alman Koşucular için bir karşılama töreni düzenlendi. Karşılama törenine Kızılcahamamda bulunan Tarım ve Köy İşleri Bakanı M.Mehdi Eker ve Eski Bakanlardan İstanbul Milletvekili Güldal Akşit de katıldı. Düzenlenen törende Ostim Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da yer aldı.
Törenin açılış konuşmasını Kızılcahamam Belediye Başkanı Adem Özbekler yaptı, Özbekler; Bu kardeşlik ilişkilerinin kültürel ve Sporsal kapsamı içindeki gözle görünen tarafıydı. Ayrıca bizim kardeşlik ilişkilerimiz arasında, AB destekli Projeler ve bu projelerin gündeme alınması, Desteklenmesi ve Avrupa Birliğinden yardım alabilmesi için Kardeş Şehrimiz tarafından desteklenmekte ve takip edilmektedir." dedi.Tarım ve Köyişleri Bakanı M.Mehdi Eker, Törende yaptığı konuşmada, tarihi bir gün yaşadıklarını belirtti. Türkiye'nin çeşitli etnik aidiyete sahip insanların binlerce yıldır barış içerisinde yaşadığı bir ülke olduğunu vurgulayan Eker, "Türkiye, beş yüz sene önce ırkçılık sebebiyle Avrupa'nın bazı ülkelerinden kovulan insanlara kucak açan bir ülke. Weilburg kentinden insanlar barış ve dostluğun evrensel mesajını 28 günde 2 bin 877 kilometre koşarak sadece Almanya'daki bazı ırkçılara değil bütün Avrupa'ya ve dünyaya aslında cevabı en güzel şekilde vermiş oldular. Bu dostluk ve kardeşliğin bundan sonra da sadece Weilburg-Kızılcahamam arasında değil Türkiye-Almanya arasında ve bütün dünyada devam etmesini diliyoruz" dedi.
Daha sonra Alman koşucular Belediye Başkanı Adem Özbekler tarafından birer madalya ile ödüllendirildi. Son Olarak Weilburg Belediye Başkanı Hans Peter Schick bir konuşma yaptı. Alman sporcuların, “Bizler Türk kardeşiyiz. Bırakın onları yakmayı onları kucaklamaya gidiyoruz” diyerek bu koşuyu başlattıklarını söyledi.
Bu arada, 70 yaşındaki Alman sporcu Hans Ohlenmacher finiş günü 15.10.2008 tarihinde ikinci bir mutluluğu Tüm Kızılcahamamlılarla ve törene katılanlarla paylaştı ve Alman sporcu Hans Ohlenmacher 71 yaşına Türkiye'de Kızılcahamam’da girdi. Alman sporcu Hans Ohlenmacher bugün doğum günü olduğunu ve hayatının en mutlu gününü yaşadığını söyledi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.