Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Amerikalı Müslümanların Hediyesi OSTİM’den

OSTİM OSB’de İslami duvar süsleri üreten Iwa Concept, tüm ürünlerini dijital platformlardan ihraç ediyor. Ürünlerini Islamic Wall Art markasıyla satışa sunan firmanın en büyü pazarı Amerika Birleşik Devletleri (ABD). ABD’li Müslümanlar birbirlerine hediye alırken Iwa Concept’in ürünlerini seçiyor.
Ostim Editör
26 Nisan 2022 10:27

Iwa Concept Kurucu Ortağı Aytaç Yüksel, 3 yıl önce ihracat fırsatlarını fark ederek evde üretmeye başladığı İslami duvar süslerini dijital mecralardan pazarlayarak İngiltere ve ABD başta olmak üzere pek çok ülkede rakiplerinin önüne geçti.

Ürünlerini ve üretim yöntemlerini farklılaştırarak rakiplerinden ayrıldıklarına dikkat çeken Yüksel, “Biz kaplama teknolojisi kullanıyoruz. Bu bizim ilk kez uyguladığımız kimsenin yapmadığı bir şeydi. Bizi farklılaştıran bu oldu. İhtiyaçları farklı sunmaya çalışıyoruz. Tasarım, malzeme ve fiyat bu üçünden birinde farklı olmadığınız sürece tercih edilmiyorsunuz. Tabi işin içine, reklam, dijital pazarlama ve müşteri hizmetleri boyutları da giriyor. Online ekibimizle 24 saat İngilizce ve Arapça dillerinde müşteri hizmetleri sunuyoruz.” dedi.

e-ticarette en çok satış yapan firmalardan

Pandeminin hemen öncesinde ürünlerini dijital platformlarda satışa sunduklarını vurgulayan Yüksel, şunları kaydetti: “İnsanlar pandemiyle e-ticarete yöneldi biz de doğru zamanda doğru yerdeymişiz. Kazancımızı yatırıma çevirdik, borçlanmadık. Daha az riskle belli bir noktaya geldik. Dolar kurunun yükselmesi, ihracat desteklerinin artmasıyla belli bir seviyeye ulaştık. Bu alanda dijital platformlarda en çok satış yapan firmalardan biriyiz. Biz bu alana girmeden önce İngiltere ve ABD pazarında üreticiler vardı biz onları ekarte ettik. Bize karşı mücadele etmek pek mümkün değil. Çin ile rekabet edebiliyoruz. Çünkü Çin bir ürüne çok adetli giriyor. Biz bir üründen aylık 100 adet satarsak güzel bir gelişmedir. Çin de bu en az 1000 – 1500 yapılacak. Bu nedenle onlara çok iştahlı gelmiyor.”

En fazla ABD’ye ürün gönderiyor

Genç girişimci Aytaç Yüksel, iç piyasa değil ihracata yöneldiklerini dile getirerek, “İhracatta iddialı olmak istiyoruz.” dedi.

Popüler olan bütün e-ticaret sitelerinden aktif satış yaptıklarını kaydeden Yüksel, “En çok ABD’ye ürün gönderiyoruz. Müşterilerimiz ağırlıkla Müslüman bazen de Müslüman arkadaşına hediye almak isteyen gayrimüslimler olabiliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aytaç Yüksel, ortağı Ümit Maden ile birlikte yeni projeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.