Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Ankara Hazır Hedef 2023”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Bülent Gedikli, seçim gezileri kapsamında OSTİM OSB Bölge Yönetimini ziyaret ederek, KOBİ’lerin sıkıntılarını dinledi.
Ostim Editör
12 Aralık 2011 00:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Bülent Gedikli, seçim gezileri kapsamında OSTİM OSB Bölge Yönetimini ziyaret ederek, KOBİ’lerin sıkıntılarını dinledi.

Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, 12 Haziran genel seçimleri öncesinde OSTİM'li sanayicilerle bir araya geldi. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın Gedikli’yi OSTİM’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “2001 krizini yaşadığımız sıkıntılı günlerde de Sayın Gedikli bizim yanımızda olmuştur, desteğini esirgememiştir” dedi.
Türkiye'nin kalkınmasında önemli rol oynayan sanayicilerin isteklerini, önerilerini, sorunlarını dinleyen Gedikli, Ankaralılar'a da birçok müjde verdi. Gedikli, Başkent'in önemli eksiklikleri arasında yer alan fuar ve kongre merkezlerinin kısa sürede tamamlanacağını belirterek, Başkent'te serbest ticaret bölgesinin kurulmasının da gündemde olduğunu açıkladı.
Bülent Gedikli, Ankara, İstanbul ve İzmir ile ilgili bazı projelerin AK Parti seçim beyannamesinde yer aldığını vurgulayarak, "Bu şehirlerde hangi projelerin yer aldığını net olarak ortaya koyduk" dedi. Ankara'nın Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıl dönümüne, 2023'e hazır olduğuna dikkat çeken Gedikli, şöyle konuştu: "Seçim beyannamemizde de yer alan birçok proje var. 2 yıl içinde Ankara'ya fuar merkezi kazandırılacak. 2 kongre merkezi yapılacak. Ankara-Eskişehir hızlı tren aktif çalışıyor. Yeni hayata geçirilecek projelerle hızlı tren Ankara'yı dört bir yöne bağlayacak. Ankara-İzmir, Ankara-Kars, Ankara-Konya hızlı tren projeleri hazırlanıyor. Konya'dan sonra hızlı tren Suriye ve Halep tarafına da bağlanacak. Tüm bunları ise yerli üretimle yapmayı planlıyoruz."
OSTİM'li sanayicilere 'Serbest Ticaret Bölgesi' kurula cağı yönünde de müjde veren Bülent Gedikli, bu bölgede yılda 10 milyar dolarlık ticaret yapılacağını kaydetti. Ankara'nın ulaşım, pazarlama gibi konularda alt yapısının hazır olduğuna dikkat çeken Gedikli, Kazan'da savunma ve havacılık sanayisi ile ilgili bir bölge kurulacağını kaydetti. Gedikli, tüm bu projelerin hayata geçebilmesi için "istikrarın" olması gerektiğini vurgulayarak, yeni dönemde istikrar içinde değişimi yakalamayı hedeflediklerini söyledi.
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da, Kazan'da kurulacak savunma ve hava sanayi bölgesinin çok önemli gelişme olduğunu söyledi. Savunma sanayinde yeni yeni uygulanan 'offset'in önemine değinen Aydın, "Offset uygulaması ülkenin kalkınmasında çok önemli. Örneğin Türkiye yurt dışından bir ürün alıyor. O ürünün bedelinin yüzde O ürünün bedelinin yüzde 30, yüzde 40, yüzde 50'si kadar o ülkenin de Türkiye'den herhangi bir ürün alması şartı isteniyor. Savunma sanayinde uygulanan bu sistem tüm sektörlerde yaygınlaştırılmalı” dedi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.