Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ankara Kalkınma Ajansı faaliyette

Kuruluş yasası bir süre önce çıkan Ankara Kalkınma Ajansı yönetim kurulu seçimlerini yaparak faaliyete geçti. Kalkınma Kurulu Başkanlığına Mustafa Lale, Başkanvekilliğine Balamir Gündoğdu seçildi. Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın Yönetim Kuruluna, Başkan Yardımcısı Sıtkı Öztuna ise katip üye seçildi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Kuruluş yasası bir süre önce çıkan Ankara Kalkınma Ajansı yönetim kurulu seçimlerini yaparak faaliyete geçti. Kalkınma Kurulu Başkanlığına Mustafa Lale, Başkanvekilliğine Balamir Gündoğdu seçildi. Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın Yönetim Kuruluna, Başkan Yardımcısı Sıtkı Öztuna ise katip üye seçildi.

İçişleri Bakanlığı Araştırma ve Etütler Merkezi Konferans Salonunda yapılan ilk kurul toplantısına, Ankara Valisi Kemal Önal başkanlık etti. DPT Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yaman, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Gökşin, DPT Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Ceylan, Ankara Vali Yardımcısı Fahri Aykırı, Ankara Vali Yardımcısı Turan Atlamaz, il Genel Meclisi Başkanı Ahmet Arslanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ile Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir`in yer aldığı toplantıya, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
Vali Önal toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Ankara'da kurulan kalkınma ajansının kentin geleceğine yön vereceğini, yatırımları yönlendirmekle kalmayıp finansal destek de sağlayacağını ifade etti. Amaca uygun işlev kazandırılması halinde kalkınma ajansının, "Ankara'da yeni bir bakanlık" gibi hizmet vereceğini dile getiren Önal, ajansın demokratik bir yönetim sisteminin, bütçesinin bulunacağına dikkati çekti.
Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yaman da kalkınma ajanslarının yerel inisiyatiflere ağırlık veren yeni bir model olduğunu belirterek, kentin vizyonunu belirlenmesinde önemli rol oynayacağını anlattı. Kalkınma ajanslarının sadece danışma organı gibi çalışmayacağını, projelerin yürütüleceği aktif bir yapının oluşacağını anlatan Yaman, bu yapıyı kent konseyi, il koordinasyon kurulu gibi algılamamak gerektiğini vurguladı.
Toplantının görüş ve öneriler bölümünde; OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Yakup Çelik, Zekeriya İlkdoğan, Mehmet Akyürek, Seyfettin Aslan, Metin Özarslan görüş ve önerilerini aktardı.
Bir sonraki toplantı ile ilgili olarak DPT Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nihat Bingöl söz aldı. Kalkınma Kurulunun en kısa sürede Ankara’nın geleceğine ilişkin stratejilerini belirlemek üzere en yakın tarihte yeniden toplanmasının yararlı olacağını söyledi.
Konuşmaların ardından DPT uzmanı tarafından Kalkınma Ajanslarının oluşumu, görev ve yetkileri hakkında bir sunum yapıldı.
Daha sonra gizli oylama yöntemiyle katip üyeler seçildi. Asıl üyeliklere Yasemin Eda Erdal ve Sıtkı Öztuna, yedek üyeliklere de İsa Kocabay ile Yakup Yaman getirildi.
Vali Önal ve kurulda yer alan en yaşlı 2 üyeyle divan oluşturuldu. Kalkınma Kurulu Başkanlığına Mustafa Lale, Başkanvekilliğine Balamir Gündoğdu seçildi.
Toplantıda, vali, büyükşehir belediye başkanı, il genel meclisi başkanı, sanayi odası başkanı, ticaret odası başkanının görev aldığı yönetim kurulu için ``özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarından 3 asıl temsilci ile 6 yedek temsilci`` seçildi. Yapılan seçimlerde Orhan Aydın, Ayhan Sümer ve Yasemin Eda Erdal asil üyeliklere, Mehmet Akyürek, Mehmet Özarslan, Hamdi Necdet Çalışkan, Kemal Karakoçak, İrfan Giral ve Müfit Aksoy da yedek üyeliklere seçildiler.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.