Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ankara Sanayi Odası 43 sanayiciye ödül verdi

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) 43. kuruluş yıldönümü dolayısı ile düzenlediği ödül törenine Başbakan Erdoğan da katıldı. ASO Başkanı Çağlayan, Organize OSB’lerdeki vergi muafiyetine devam edilmesini ve zorunlu istihdamın kaldırılmasını istedi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 15:12

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) 43. kuruluş yıldönümü dolayısı ile düzenlediği ödül törenine Başbakan Erdoğan da katıldı. ASO Başkanı Çağlayan, Organize OSB’lerdeki vergi muafiyetine devam edilmesini ve zorunlu istihdamın kaldırılmasını istedi.

Ankara Sanayi Odası’nın 43'üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde 43 sanayiciye kurumlar vergisi, gelir vergisi ve ihracat alanında ödül verildi.
Törene, Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplam 3 bin 9 üyesi bulunan ASO'nun ödül töreninde, ASO'yu tanıtan bir film gösterisiyle başlandı ve Ankara'nın sanayi başkenti olmaya doğru ilerlediği kaydedildi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, ödül töreninin açılışında yaptığı konuşmada, 2005 yılında uygulanan ekonomi politikalarına ilişkin menfi tek anlamda söyleyecek bir şey bulunmadığını belirterek, “Enflasyon düşmüş, reel faizlerde iniş görülmüş, borçlar çevrilebilir hale gelmiş, borçların vade yapısı değişmiştir. Bütün bunlar olumlu gelişmelerdir” dedi. Çağlayan, Türkiye’nin 1 trilyon dolarlık milli gelir ve 300 milyar dolarlık ihracatı yakalamasının hayal olmadığını söyledi. Çağlayan, Türkiye'de tatil yapmayan tek şeyin işsizlik olduğunu belirterek, her gün 2 bin kişinin işgücü piyasasına katıldığını bunun tarım da dahil edildiğinde yılda 1 milyona yakın insana iş bulmak anlamı taşıdığını kaydetti. Çağlayan, istihdam konusunda radikal kararlar alınması gerektiğini söyledi. İstihdam yaratılırken zorunlu istihdama başvurulmasının sanayiciyi cezalandırmak anlamına geldiğini söyleyen Çağlayan, zorunlu istihdam konusunun ülke gerçekleri göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesini istedi. Çağlayan, bürokratik engellerden ve enerji maliyetlerinin yüksekliğinden de yakındı. Enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinin önemine işaret eden Çağlayan, “Türkiye morfin bağımlısı gibi doğalgaz bağımlısı haline getirilmiştir” dedi.

Odül Alan Kuruluşlar:

Konuşmaların ardından firmalara ödülleri verildi. Kurumlar ve gelir vergisi ile ihracat alanında ödüle değer bulunan 43 firmadan ilk beşte yer alanlar şunlar:

Kurumlar vergisi alanında: Türk Traktör ve Ziraat Makinaları Şirketi, Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret Şirketi, Park Teknik Elektrik Madencilik Turizm Sanayi, Havelsan Hava Elektrik Sanayi ve Ticaret Şirketi, Baştaş Başkent Çimento Sanayi ve Ticaret Şirketi. Gelir vergisi alanında: Mevlüt Hamzaoğlu Feza İnşaat Müteahhitlik. İhracat alanında: Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş., Man Türkiye A.Ş., Türk Traktör ve Ziraat Makinaları A.Ş., Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş., Ortadoğu Rulman Sanayi ve Ticaret A.Ş.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.