Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ankara Üniversitesi Sanayicilerle İşbirliğine Hazır

OSTİM’e ziyarette bulunan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, sanayicilerle ortak çalışmaları geliştirmek istediklerini belirtti. OSTİM’i yakından tanıdığını ifade eden İbiş, kurum olarak her türlü teklife ve işbirliğine hazır olduklarını söyledi.
Ostim Editör
13 Aralık 2012 14:39

OSTİM’e ziyarette bulunan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, sanayicilerle ortak çalışmaları geliştirmek istediklerini belirtti. OSTİM’i yakından tanıdığını ifade eden İbiş, kurum olarak her türlü teklife ve işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Toplumsal refahın gelişmesi, bilimsel ve teknolojik çalışmaların imkanlarından etkin bir şekilde yararlanmakla sağlanabiliyor. Bilgi birikimini üretime dönüştürmenin en önemli araçlarından biri de üniversite-sanayi işbirliği. OSTİM, üniversitelerde edinilen teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesi için öne çıkan sanayi laboratuvarlarından biri. Ülkemizin köklü eğitim kurumlarından Ankara Üniversitesi de OSTİM’le işbirliklerini geliştirmek istiyor. Üniversite Yönetimiyle birlikte OSTİM’i ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş “Biz her türlü teklife ve işbirliğine hazırız.” dedi. İbiş, hem OSTİM’i hem de üniversiteyi çok iyi bildiğini söyleyerek birlikte yeni ve farklı çalışmaları hayata geçirmek istediklerini ifade etti.

“OSTİM Yöneticileriyle önceden de konuşuyorduk; üniversiteyle nasıl işbirliği olabilir, üniversitenin beklentileri nelerdir diye. Kısmet bugünlereymiş.” açıklamasında bulunan Rektör Erkan İbiş şu görüşlere yer verdi: “Artık yağ var, un var, şeker var; helva yapma zamanı. OSTİM burada, biz her türlü teklife ve işbirliğine hazırız. Üniversite de burada. Sizleri de üniversitemize bekliyoruz. Bundan sonra ne gibi işbirlikleri ve projeler olur, ne gibi ürünlerin ortaya konulma çabaları olur; sonuçlara bakacağız. Önümüze engeller çıkarsa da çözmek Sayın Başkan ve benim işim.”

“Üniversitelerin saha odaklı olmalarını bekliyoruz”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da daha önce Ankara Üniversitesi ile imzalanan protokol çerçevesinde güzel bir başlangıç yapıldığını hatırlattı, yeni dönemde bu adımları daha da geliştirerek, iyileştirerek ve çeşitlendirerek devam ettirmek istediklerini kaydetti. Değişen dünyanın, sanayicileri üniversitelerle işbirliğine doğru yönlendirdiğini dile getiren Aydın, üreticilerin rekabet gücünü geliştirmesi ve ufkunu genişletmesi için akademik desteğin şart olduğunu vurguladı.

Eğitim kurumlarından saha odaklı bir bakış açısı beklediklerini söyleyen Aydın, “Üniversitelerimizden biraz saha odaklı, piyasa odaklı, işe dokunma odaklı çalışma ve değişim bekliyoruz. Ankara Üniversitesi’nin farklı imkanları ve merkezleri var. Bunların birçoğuyla temaslarımız oldu. Onların daha proaktif çalışmalara dönüşmesini bekliyoruz. Bunu sadece bölgemiz açısından değil, burada yapacağımız pozitif çalışmaların başkalarına da örnek teşkil etmesi açısından önemsiyoruz. OSTİM olarak bazı üniversitelerle çalışmalarımız oluyor; projeler yürütüyoruz. Bu dönem bizim için inşallah üniversitelerimizle yeni bir başlangıç olur.” dedi.

Rektör Erkan İbiş’le birlikte OSTİM’e gelen akademik birim yöneticileri de fakülte ve enstitülerin sanayicilere açık olduğu mesajını verdiler. AB’nin 2020 yılında Avrupa’yı inovasyon toplumu haline getirmek istediğini, 2050 hedefinde ise “Global Avrupa’yı Oluşturmak” temasının bulunduğunu anlatan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Elmalı, “AB, bilimi üretime dönüştürmek amacıyla proje partneri olarak özel sektör ve KOBİ’leri destekleyen programları hazırladı. 2020 hedefinde ‘İnovasyon Avrupası’nı oluşturmak için özellikle KOBİ’lerin inovasyona dahil olması öngörülüyor.” dedi. Elmalı, küme çalışmalarında firmalar tarafından geliştirilecek projelerde Ankara Üniversitesi'nin katkı sağlayabileceği görüşünü paylaştı.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.