Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ankaralı Savunmacıların Eskişehir çıkarması

Savunma Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) teknik inceleme gezileri kapsamında Eskişehirli firmalarla bir araya geldi.
Ostim Editör
12 Aralık 2011 00:00

Savunma Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) teknik inceleme gezileri kapsamında Eskişehirli firmalarla bir araya geldi.

Savunma Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD), teknik inceleme gezileri kapsamında Eskişehirli firmalarla bir buluşma gerçekleştirdi. Tusaş Motor Sanayi A.Ş.’nin Eskişehir tesislerinde gerçekleşen buluşmaya Ankara’dan Aselsan, TAİ, Havelsan gibi savunma sanayi firmaları ile OSTİM’den firma temsilcileri ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümesi (OSSA) adına Eşleştirme ve İş Geliştirme Koordinatörü Dolunay Erdoğuş katıldı.
Programda konuşan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özdemir, Ankara’nın Savunma Sanayi alanında merkez konumunda olduğunu belirtti. Savunma Sanayi’nin çok stratejik bir alan olduğunu ve hükümetin bulunduğu il olması dolayısıyla da Ankara’nın bu alanda merkez konumda olmasının doğal bir sonuç olduğunu söylen Özdemir, Eskişehir’in de havacılığın başkenti olduğunu söyledi. Bu iki alanın birbirlerine çok yakın ve destekleyici alanlar olduğunu söyleyen Özdemir, bu iki gelişmişliğin birbirini beslemesi gerektiğini sözlerine ekledi. Bu anlamda düzenlenen bu toplantıların Türk sanayisi adına çok değerli olduğunun da altını çizen Özdemir, ana sanayiler için alt yüklenicilerle çalışmanın çok daha mantıklı olduğunun artık tüm dünya tarafından kabul edilen bir gerçek olduğunu sözlerine ekledi. Eskişehir Sanayi Odası olarak “Kümelenme” kavramına da çok önem verdiklerini ve havacılık alanında kümelenme oluşumunu tamamladıklarını söyleyen Özdemir OSTİM’in bu alanda çok önemli bir örnek olduğunu ve çok doğru işler yaptıklarını düşündüklerini söyledi.
Programda OSSA adına konuşan Eşleştirme Koordinatörü Dolunay Erdoğuş da, kümelenme çalışmalarının geçmişini katılımcılarla paylaştı. Kümelenmeyi tanımalarından sektör seçimine, üyelerin ikna sürecinden sektörler tarafından kabul görme aşamalarına kadar tüm süreçleri detaylarıyla anlatan Erdoğuş, “Bu işe ilk başladığımızda özellikle SASAD’a kendimizi anlatmamız oldukça güç oldu. Bizim rakip bir dernek olmadığımızı, aksine savunma sanayi firmalarına destek olabilmek, rekabetçiliklerini arttırabilmek için çalışacağımızı anlatmakta oldukça zorlandık. Fakat şimdi geldiğimiz noktada birlikte çok güzel işler yapıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Sunumların ardından Eskişehir’in köklü savunma sanayi firmalarının fabrikalarını dolaşarak, üretim kapasitelerini ve ürün çeşitliliklerini yerinde inceleyen katılımcılar, olası işbirliği imkânları hakkında da görüş alışverişinde bulundular.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.