Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ASAD Ankara’ya serbest bölge istiyor

Anakaralı Sanayici ve İşadamları Derneği (ASAD) Başkanı Hasan Erdoğan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan’ın Bakan olarak hizmet vermesini beklediklerini vurgularken, başkentte de bir serbest bölge kurulmasını istedi.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

Anakaralı Sanayici ve İşadamları Derneği (ASAD) Başkanı Hasan Erdoğan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan’ın Bakan olarak hizmet vermesini beklediklerini vurgularken, başkentte de bir serbest bölge kurulmasını istedi.

Erdoğan, geçen AKP iktidarı döneminde genel olarak sicil affı, vergi ve SSK borçlarının düzenlenmesi ve enerji fiyatlarına zam yapılmaması gibi olumlu hizmetler yapıldığını söyledi. Erdoğan bununla birlikte, gelişmekte olan bölgeler ve öncelikli yörelerde yatırım yapılmasıyla ilgili düzenleme ve çalışmaların yeterli ve istenilen ölçüde olmadığını, ayrıca, Ar-Ge destekleri, teknoloji merkezleri, danışmanlık şirketleri ve ihracatın artırılmasına yönelik yasal düzenlemelerin de yeterli düzeye ulaşmadığını vurguladı.
Erdoğan yeni hükümetten beklentilerine ilişkin olarak da şunları söyledi:

“Yeni hükümetin icraat döneminde KOBİ işletmelerinin sınıflara ayrılması, bu sınıflamanın istihdam edilen çalışan sayısına göre yapılması ve her sektöre göre ayrı ayrı belirtilmesi gibi hizmetleri bekliyoruz. Kobi’lerde norm kadro uygulamasının mecburi hale getirilmesi, eğitimin hızlandırılması, teşvik ve desteklerin net hale getirilmesi ile KOBİ organizasyon şirketlerinin oluşması ve çalışması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz.”

Erdoğan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan’ın sanayicileri tanıması nedeniyle KOBİ’lerde bir sinerji toparlanması beklediğini, kendisinin Bakan yapılması ile işin ehline verilmiş olacağını, bu görevlendirmenin Ankara ve Türkiye sanayisinin hızla büyümesine bir vesile olacağını vurguladı.

Erdoğan Ankara özeline ilişkin olarak da, “Ankara’ya serbest bölge kurulması, sanayi bölgelerine atanacak kamu görevlilerinin sanayicileri anlayacak donanımda olmasına özen gösterilmesi, yapılacak bütün çalışmalardan sonra işletmelerin istihdam ve devlete ödedikleri gelir vergisi ve SSK primlerindeki artışların takip edilmesi” gibi hizmetleri önerdi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.