Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ASO’dan 48. yıl başarı ödülleri

Ankara Sanayi Odası 48. Yıl Başarı Ödül töreni, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla yapıldı.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

Ankara Sanayi Odası 48. Yıl Başarı Ödül töreni, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla yapıldı.
ASO 1. OSB’de gerçekleşen ödül töreninde 48 başarılı sanayiciye kurumlar vergisi, gelir vergisi, ihracat, Ar-Ge, ve çevre ödülleri verildi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir toplantının açılışında yaptığı konuşmada açıklanan büyüme rakamlarının kendilerini çok memnun ettiğini ifade etti.
Cari işlemler açığının artış hızındaki yavaşlamanın sevindirici olduğunu belirten Özdebir, buna karşın açığı daha da aşağı çekmek gerektiğini söyledi. Bunun için yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini kaydeden Özdebir, öncelikle kamu alımlarında yerli ürünlerin tercih edilmesini istedi. Özdebir, mesleki eğitim konusunda da üzerlerine düşeni yaptıklarını belirterek, geçen ay yapılan Oda Meclis Toplantısında ASO ve OSB'ler olarak bir eğitim vakfı kurma kararı aldıklarını bildirdi. Özdebir, vakfa ASO ve OSB'lerden önemli kaynaklar aktaracaklarını söyledi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise konuşmasında, ''Türkiye'nin son 12 aylık süreçteki ihracatının cumhuriyet tarihi rekorunu kırarak 134 milyar dolara ulaştığını'' bildirdi. Çağlayan, ASO'nun, hayatının önemli kilometre taşlarından biri olduğunu söyledi. 48 yıl önce çok zor şartlarda kurulan ASO'nun bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Çağlayan, bugün itibariyle yaklaşık 400 bin kişilik istihdamı ASO'nun kendi bünyesinde bulundurmasının çok önemli olduğuna dikkati çekti. Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çağlayan, 2002'de Ankara'nın ihracatı 1,5 milyar dolar iken 2010 sonu itibariyle bu rakamın 5,6 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Çağlayan, Ankara'nın ihracatının 9 yılda tam 3,7 kat artarak, Türkiye ihracatının artış oranından daha büyük bir artış oranı gerçekleştirdiğini bildirdi. ''Ekonomi Bakanı olarak Türkiye ihracatının son 12 aylık dönemde cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 134 milyar dolar olduğunu müjdelemekten gurur duyuyorum'' diyen Çağlayan, son 12 aylık süreçte Ankara'nın ihracatının da yine cumhuriyet tarihi rekorunu kırarak 6 milyar 350 milyon dolara ulaştığını belirtti.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, Türkiye'de yaygın ama aynı oranda yanlış bir kanaatin bulunduğunu kaydederek, ''Türkiye'de vergi yükünün yüksek olduğu şeklinde genel bir kanı var. Aslında, 3-4 tane ürünü bir kenara bırakırsak, resim hiç de öyle değil'' dedi. Bakan Şimşek, Ankara Sanayi Odası'nın 48. Yıl Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, kurumlar vergisinde toplam vergi yükünün 2002'de yüzde 65 iken, şimdi bu oranın yüzde 34'e kadar indiğini, kurumlar vergisinin yüzde 20, hatta yeni yatırımlar için yüzde 2'ye kadar düşürüldüğünü söyledi. ''Gerçekten kurumların kazançları üzerindeki vergi yükünü ciddi şekilde azalttık, rekabet gücünün önünün açılması için önemli adımlar attık'' diyen Şimşek, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında kurumlar vergisi açısından 34 ülke arasında en düşük 6. ülke olduğunu bildirdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.