Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Asya’nın farkındayız”

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkelerinin büyükelçileri ile bir araya gelen OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Asya ile ilişkiler çok önemli. Bizim de dikkatimiz ve yönümüz Asya'ya doğru. Asya’nın farkındayız.” dedi.
Ostim Editör
27 Haziran 2018 17:18

ASEAN ülkelerinin büyükelçileri, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlen program kapsamında OSTİM'de temaslarda bulundu. Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hürrem Aksoy'un da eşlik ettiği heyete, OSTİM faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Bölgede yürütülen 7 adet sektörel Kümelenmenin çalışmaları aktarılarak, ASEAN ülkeleri ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin geliştirilme potansiyeli anlatıldı.

Programda; Brunei Darussalam, Malezya, Filipinler Cumhuriyeti, Singapur Cumhuriyeti, Tayland Krallığı, Sosyalist Viet Nam Cumhuriyeti Büyükelçileri ve Endenozya Cumhuriyeti Büyükelçi Müsteşarı, Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ve OSTİM Kümelenmeleri temsilcileri de yer aldı.

Asyalı misyon şefleri, ülkelerindeki yatırım ortamı ve iş birliği olanaklarına değindi. ASEAN ülkelerinin 600 milyonu aşan nüfusuna işaret eden Büyükelçiler, Türkiye ile yapılacak iş birliğinden doğacak sinerjiye dikkat çekti.
Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy, ticari ilişkilerin başlangıcının iletişim olduğunu vurguladı. Aksoy, “Sizler de bu iletişimi kuran görevlilersiniz. Yanı başımızda Avrasya gibi gelişen bir coğrafya var ve biz bu coğrafyaya yabancı değiliz. İş birliklerini çeşitlendirebiliriz.” dedi.

“Dikkatimiz Asya’ya doğru”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Asya’nın nüfusu ve ekonomik potansiyeline dikkat çekti. Teknoloji ve ticaretin Asya’ya doğru kaydığının farkında olduklarını ifade eden Aydın, “Asya ile ilişkiler çok önemli. Bizim de dikkatimiz ve yönümüz Asya'ya doğru. Asya’nın farkındayız. D8 kapsamında Endonezya ve Malezya ile temaslarımız oldu. İlişkilerimizi geliştirmek için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Bölge ülkeleriyle devam eden iş birliklerinden örnekler veren, OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) üyesi Hidromek’in Tayland’da fabrikası bulunduğuna işaret eden Orhan Aydın, ticari ilişkilerin geliştiğini söyledi. Aydın, şunları kaydetti: “Tayland’ın başkenti Bangkok’un metroları bünyemizdeki, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyesi Bozankaya firması tarafından Ankara’da üretildi. Metro araçlarının teslim töreninde, Bangkok Valisi Aswin Kwanmuang ile de görüştük.”

Tayland Büyükelçisi, Phantipha Iamsudha Ekarohit, Türkiye’nin de Asya'nın bir parçası olduğunu vurguladı. Ekarohit, “İlişkilerimizi ve iş birliklerini geliştirmek istiyoruz. İş adamlarını ülkemizi tanıtmak için davet ediyoruz.” çağrısında bulundu.

Kısaca ASEAN: ASEAN Örgütü’nün temeli Endonezya, Filipinler, Malezya, Singapur ve Tayland Dışişleri Bakanlarının 8 Ağustos 1967’de Bangkok’ta imzaladıkları beş maddelik bildirgeyle atıldı. Söz konusu bildirgede ASEAN’ın kuruluş amaçları; ekonomik, sosyal, kültürel, teknik, eğitim ve diğer alanlarda iş birliği gerçekleştirilmesi ile adalet kavramına, hukuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygı çerçevesinde bölgesel barış ve istikrarın sağlanması olarak belirlendi.

Türkiye, ASEAN ile kurumsal ilişkilerini geliştirme kararını 1999 yılında aldı. Bu çerçevede diyalog veya sektörel diyalog ortağı olmak için niyetini beyan etti. Ülkemiz, ASEAN ile kurumsal ilişkileri geliştirmenin ilk adımı olan Dostluk ve İş birliği Antlaşması'na (ASEAN/TAC) 19-23 Temmuz 2010 tarihlerinde Vietnam’da yapılan 43. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında taraf oldu. (Kaynak: www.mfa.gov.tr)

İlgili Videolar
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.