Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ATO Başkanı Bezci, Bakan Yılmaz’dan destek istedi

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, ATO olarak Ankara için geliştirdikleri projelere Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’dan destek istedi
Ostim Editör
21 Aralık 2011 00:00

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, ATO olarak Ankara için geliştirdikleri projelere Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’dan destek istedi.

ATO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ATO Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı makamında ziyaret eden Bezci, Ankara için çeşitli projeler geliştirdiklerini belirterek, “Bu projelerimizin ulusal kalkınma planlarında yer alması bize güç ve cesaret verecektir” dedi. Bu projelerden birinin de “Uluslararası Ankara Alışveriş Festivali” olduğunu belirten Bezci, Bakan Yılmaz’dan projeye destek vermelerini talep etti.

ATO olarak hem hükümetin 2023 yılı vizyonunu hem de Ankara için açıklanan projeleri desteklediklerini ve gerçekleşmesini heyecanla beklediklerini kaydeden Bezci, “Bu projelerin içinde olmak istiyoruz” dedi.

Savunma sanayi kümelenmesine teşvik istedi
Akyurt’ta yapılması planlanan Uluslararası Fuar Merkezi hakkında ayrıntılı bilgi veren Bezci, ulaşımın kolayca sağlanması için fuar merkezi ile eş zamanlı olarak metro yapılması gerektiğini bildirdi. Esenboğa’dan Çevre Yolu’na alternatif bir yol planlanması gerektiğini de ifade eden Bezci ayrıca, Ankara’dan yurtdışı uçuşlarının artırılmasını talep etti. Bezci, Ankara’nın Kazan ilçesindeki Savunma Sanayi Kümelenmesi’nin topyekun teşvik kapsamına alınması önerisinde bulundu. Bürokratik işlemlerin azaltılmasını da isteyen Bezci, Berlin ve Moskova fuarlarına Ankara Valisi ve belediye başkanlarıyla birlikte katılacaklarını belirterek, Bakan Yılmaz’ı da davet etti.

Bezci, son yıllarda Türkiye’de planlama anlayışında önemli değişiklikler yaşandığını, bölge kalkınma ajansları aracılığıyla meslek kuruluşlarının da planlamada etkin rol almaya başladığını vurguladı. Ulusal kalkınma planları hazırlanırken meslek kuruluşlarının taleplerinin de dikkate alınmasını talep eden Bezci, şunları kaydetti:

“Kamu yararına çalışan meslek odaları olarak teşvik ve yönlendirme politikaları belirlenirken, bizlerin de olumlu yönde görüş bildirerek katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz. Hem kendi özel sektörümüzü hem de yabancı sermayeye verilecek en önemli teşvikin, onların önündeki engelleri kaldırmak ve önünü görmelerini sağlamak olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de iş ve yatırım yapanlar artık uzun vadede önünü görebiliyor, ileriye yönelik yatırımlarını yapabiliyor. Bundan sonra şehirlerimizin ve ülkemizin kalkınmasının önünde duran engelleri kaldırmamız gerekiyor.”

“Ankara’yı 1’inci ligde oynatalım”
Kalkınma Bakanı Yılmaz da, eskiden teşvik kapsamında olmayan Ankara’nın şimdi 1.derece teşvik kapsamında olduğunu belirterek, “Siz taleplerinizi iletin. Birlikte çalışalım. Ankara ile Türkiye’yi 1’inci ligde oynatalım” dedi.

12 sektörde yapılan yatırımlarda bölge ve il ayrımı gözetmediklerini ifade eden Yılmaz, bu sektörlerde yatırım yapanların her zaman teşvik kapsamında olduklarını kaydetti. 26 bölgede kalkınma ajansı kurduklarını, bunlardan bir tanesinin de Ankara’da olduğunu kaydeden Yılmaz, Ankara’nın sadece bir il değil bölge olarak kabul edilmesi gerektiğini bildirdi. Bu bağlamda Ankara Kalkınma Ajansı’nın “örnek ajans” olmasını isteyen Bakan Yılmaz, şu noktalara değindi:

“Ankara Kalkınma Ajansı’nda nitelikli kadrolar var. Onlardan yararlanın. Araştırma yaptırın, çalıştırın. Ankara Kalkınma Ajansı yatırım çekmek için de çalışmalı. Bürokratik işlemleri azaltıcı faaliyetlerde de bulunmalı. Yatırımcı geldiği zaman destek ofisleri tek elden işlemleri yürüterek yatırımcıya kolaylıklar sağlamalı.”

“Ankara’nın potansiyelini hareket geçirin”
ATO heyetinden, Berlin ve Moskova fuarlarında Ankara’yı tanıtmalarını ve yatırımcı gelmesi için özel gayret göstermelerini isteyen Yılmaz, “Asıl teşvik ilin kendi potansiyelidir. Biz elbette destek vereceğiz ancak Ankara’nın potansiyellerini harekete geçirin” dedi.

Bakan Yılmaz, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in turizm bölgesinden gelen, çalışkan bir vali olduğuna da dikkati çekti. ATO Başkanı Bezci, Bakan Yılmaz’dan, Ankara Kalkınma Ajansı’nın önümüzdeki günlerde yapılacak ilk toplantısına başkanlık etmesini istedi. Yılmaz da uygun bir zamanda bunu gerçekleştirerek Ankara hakkında kapsamlı bir değerlendirme yapmak istediğini belirtti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.