Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Avusturya, Türkiye’de Doğrudan Yatırım Yapan Üçüncü Ülke

Avusturya Büyükelçiliği, OSTİM’de yatırım fırsatlarını anlattı ve yatırımcılarla ikili iş görüşmeleri düzenledi. Avusturya Ticaret Ataşesi Dr. Christian Maier, OSTİM’le ilişkilere önem verdiklerini belirterek, “Avusturya, Türkiye’de doğrudan yatırım yapan üçüncü ülke konumunda.” dedi.
Ostim Editör
01 Ekim 2019 14:21

OSTİM OSB Eğitim Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, Avusturya’nın Türkiye ile ilişkileri, Türkiye’deki yatırımları hakkında bilgiler verildi. Etkinlikte, Orta Avrupa ülkesindeki yatırım ortamı, ekonomik görünüm ve vergilendirme sistemi, şirket kurma ve yatırım hukuku bilgileri de paylaşıldı.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM’deki üretim ortamı ve firma yetkinlikleri hakkında açıklamalarda bulundu. Arıcı, “OSTİM, aklınıza gelebilecek her türlü üretimin yapıldığı, üretimin yanında hizmet sektörünün de etkili olduğu, eğitim faaliyetleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve üniversitelerle iş birliği yapan kurumlarıyla sanayi şehri olarak bölgemizi ifade ediyoruz.” dedi.

Bölge Müdürlüğü kuruluşlarıyla ve OSTİM Teknik Üniversitesiyle firmalara her türlü katkıyı ve desteği sunmayı hedeflediklerini dile getiren Adem Arıcı, OSTİM’de iş ve inşaat makineleri, savunma ve havacılık, raylı sistemler, haberleşme teknolojileri, yenilenebilir enerji, kauçuk teknolojileri ve medikal gibi öne çıkan sektörlerde kümelenme faaliyetlerinin devam ettiğini kaydetti.  Arıcı, bölge yönetimi olarak Avusturya Ticaret Ataşeliğine her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını bildirdi.

“OSTİM’in potansiyeli çok büyük”

Avusturya Ticaret Ataşesi Dr. Christian Maier, OSTİM’le ilişkilere önem verdiklerini kaydetti. OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi ile yakın iş birliği halinde olduklarını belirten Maier, ilişkileri geliştirmek istediklerini vurguladı.

Avusturyalı şirketlerin Türkiye’deki faaliyetlerini anlatan Christian Maier, “OSTİM’in potansiyeli çok büyük. Avusturya, Türkiye’de doğrudan yatırım yapan üçüncü ülke konumunda. Ülkemiz şirketlerinin yatırımıyla TCDD ile ortak hızlı tren makasları üretiliyor.” dedi.

Üretiminin yüzde 55’ini ihraç ediyor

Ülkenin ekonomik yapısı hakkında bilgi veren Avusturya Yatırım Ajansı yetkilisi Dr. Peter Löschl, Avusturya’nın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 28’inin sanayi üretiminden oluştuğunu belirtti. Löschl, sanayileşmede Almanya’dan sonra ikinci sırada yer aldıklarını ve üretimin yüzde 55’ini ihraç edildiğini söyledi.

İhracatta rekabetçiliğe işaret eden Dr. Löschl şöyle konuştu: “Eğer ihracat yapıyorsanız daha rekabetçi olmanız gerekiyor. Bunun için de Ar-Ge’ye odaklanılmalı. 30 yıl önce Avusturya Hükümeti geleceği düşünerek bilime dayalı katma değer üretimine yöneldi. Ar-Ge’ye giderek artan oranlarda yatırım yapılıyor.” dedi.

Avusturya’da 2018 yılında Ar-Ge’ye harcanan kaynağın 12 milyar euro olduğunu ifade eden Löschl, bunun sadece üçte birinin devletin ayırdığı kaynak olduğunu, üçte birinin özel sektör firmalarınca yapıldığını, kalan üçte birinin de Ar-Ge yapmak için ülkelerine gelen yabancı yatırımcılar tarafından harcandığı aktardı.

Ar-Ge için geliyorlar

Yabancı yatırımcıların Ar-Ge çalışması için Avusturya’ya geldiğine dikkat çeken Peter Löschl, “KOBİ’ler için yetkinlik merkezlerimiz var, üniversite iş birliğiyle Ar-Ge hizmeti veriyorlar.” dedi.

Vekaletle şirket kurulabilir

Avukat Levent Bilgi, Avusturya yatırım hukuku hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Türk hukuk sistemi ve Avusturya hukuk sistemi arasındaki farkları anlatan Bilgi, şunları paylaştı: “Yabancı yatırımcı olarak Avusturya’da faaliyet göstermek isteyenler için tavsiyemiz, şube ve şirket kurarak ilerlemek daha mantıklı oluyor. Orta ve uzun vadede Avusturya’da yatırım düşünüyorsanız şirket kurarak ilerlemeniz daha doğru olabilir. Anonim Şirket (A.Ş.) kurmak isterseniz kuruluş sermayeniz 70 bin euro olmalı. Limited Şirket (Ltd. Şti.) kurmak içinde 35 bin euro sermaye isteniyor. Son zamanlarda Avusturya Hükümetinin Ltd. Şti. kuracak start-up’lar için getirdiği bir kolaylık var kuruluş sermayesi olarak 10 bin euro isteniyor.”

Türk yatırımcıların Avusturya’da genellikle Ltd. şirket kurmayı tercih ettiklerini vurgulayan Levent Bilgi, Avusturya’ya gitmeden de vekalet vererek şirket kuruluşu yapılabildiği bilgisini aktardı.

Konuşmaların ardından Avusturya temsilcileri OSTİM’li sanayicilerle ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.