Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Azerbaycan OSTİM modeline talip

Azerbaycan Milli Prodüktivite ve Rekabetçilik Merkezi, Türkiye’ye yaptığı 5 günlük çalışma gezisi kapsamında OSTİM OSB’yi ziyaret etti. Heyet yetkilileri OSTİM modelini ülkelerinde uygulamayı düşündüklerini ve bunun için de işbirliği yapmak istediklerini belirttiler.
Ostim Editör
13 Aralık 2011 00:00

Azerbaycan Milli Prodüktivite ve Rekabetçilik Merkezi, Türkiye’ye yaptığı 5 günlük çalışma gezisi kapsamında OSTİM OSB’yi ziyaret etti. Heyet yetkilileri OSTİM modelini ülkelerinde uygulamayı düşündüklerini ve bunun için de işbirliği yapmak istediklerini belirttiler.

Azerbaycan Milli Prodüktivite ve Rekabetçilik Merkezi, ülkelerinde oluşturmayı düşündükleri organize sanayi bölgesinin kuruluş aşamasında OSTİM modelini örnek almak istediklerini belirterek, OSTİM’in organizasyon yapısı ve yönetimi hakkında bilgi aldılar.

OSTİM OSB yönetim binasında gerçekleştirilen toplantıda OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve Ostim Yatırım Proje Koordinatörü Abdullah Çörtü konuk heyete OSTİM’in kuruluşundan bugüne kadar geçirdiği süreçleri ve şu andaki yönetim sistemini detaylarıyla anlattılar.

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın gelişimine katkıda bulunacak her türlü çalışmanın içinde yer almaktan, destek vermekten büyük mutluluk duyacaklarını söyleyerek, Azerbaycan için en uygun sanayi bölgesi modelinin OSTİM olduğunun altını çizdi.

Aydın şöyle konuştu: “Azerbaycan’ın ihtiyaç duyduğu model OSTİM modelidir. Azerbaycan’ın, büyük fabrikalardan, sanayi işletmelerinden çok, burada olduğu gibi küçük işletmelerden oluşan, bireysel girişimcilerin olduğu, girişimciliğin kolay yapılabildiği bir sanayi bölgesi oluşumuna ihtiyacı vardır. Ekonomiyi ayakta tutan asıl küçük işletmelerdir. Biz şu anda Kazakistan’da böyle bir uygulama yapıyoruz. Var olan büyük bir fabrikanın içini tamamen boşalttık, o binaları küçük işletmelerin yerleşeceği bir sanayi bölgesine çeviriyoruz. Azerbaycan’ın Sumgayt şehri de bu uygulamayı yapmak için son derece uygun olduğunu görüyoruz ve uygun şartlar oluşursa birlikte çalışmaktan, tecrübelerimizi ve bilgi birikimimizi aktarmaktan büyük mutluluk duyarız."

Azerbaycan’da organize sanayi bölgeleri kanununun 4 yıl kadar önce çıktığını ve şu anda OSB kurmak için resmi olarak her şeyin hazır olduğunu söyleyen Azerbaycan Milli Prodüktivite ve Rekabetçilik Merkezi Başkanı Alakbar Mammadov, uygulama aşamasına gelindiğinde sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

Azerbaycan’da bir sanayi bölgesine çok ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Mammadov; “OSTİM’in yönetim ve işleyiş yapısının bizim için uygun olduğunu düşünüyoruz ve bu yüzden sizlerden bize öncülük etmenizi, bilgi birikiminizi ve tecrübelerinizi bize aktarmanızı istiyoruz” dedi.

Oluşturulması düşünülen sanayi bölgesi için birlikte çalışma kararının alındığı toplantının ardından, ODTÜ OSTİM Teknokent’i de dolaşan konuk heyet, Teknokent’in yapısı, işleyişi ve firmalara sağladığı avantajlar konusunda da bilgi sahibi oldu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.