Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Bakan Ağbal Büyümeyi OSTİM’den İzleyecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bundan sonra ben, OSTİM’in elektrik sayacını takip edeceğim. Çünkü son çeyrekte ekonomideki büyüme ne ise OSTİM’in elektrik tüketim grafiği tam da onu işaret ediyor.” dedi.
Ostim Editör
14 Nisan 2017 17:19

Bakan Ağbal, OSTİM’li sanayicilerle bir araya geldiği geniş katılımlı programda ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Programın açılışında konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın OSTİM’e gösterdiği ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Aydın, OSTİM’in, Ankara’yı bürokrasi şehrinden sanayi kentine dönüştürdüğünü ifade etti.

Ankara’daki organize sanayi bölgelerinde bulunan firmaların büyük çoğunluğunun başlangıç noktasının OSTİM olduğunu vurgulayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara sanayisine OSTİM damgası vuruyoruz. Kümelenme faaliyetlerimizle sadece OSTİM adresli değil bütün Ankara’yı kapsayan, hatta bazen Ankara’nın dışına da taşan savunma ve havacılık, medikal iş ve inşaat makineleri, enerji, kauçuk ve raylı sistemler olmak üzere bu alanlarda çalışmalarımız var. Bu firmalarımızı daha rekabetçi nasıl yapabiliriz? Ürünlerini bütün dünyaya nasıl satabiliriz? Üniversitelerle nasıl işbirliği yapabiliriz? Kamudaki politikalarla nasıl buluşturabiliriz? İthal ürünlerin nasıl yerlileştirebiliriz? Dış ticaret açığını nasıl kapatabiliriz? Bunun gibi yoğun şekilde çaba gösteriyoruz.”

Belediyeler yerli ürüne duyarsız

Belediyelerin kaynaklarının Maliye Bakanlığı tarafından verildiğine dikkat çeken Orhan Aydın, “Belediyeler yerli ürün alma konusunda gerekli duyarlılığı göstermiyor. Yerli firmalarımız son derece iyi aşama kaydettiler. Raylı sistemlerde Türk sanayisi hayli gelişti. Savunma ve havacılıkta iddialıyız, medikalde iddialıyız, kauçukta iddialıyız, enerji konusunda bölgemizde bir birikim var. Bunu daha da geliştireceğiz. Bu çabalarımıza da sizin gerekli gayreti göstereceğinize inancımız tamdır. Sizin daha güçlü bir şekilde sanayiye, üretime ve yerli sanayiye katkılarınıza inanıyoruz. Bu anlamda da sanayiciler olarak sonuna kadar yanınızda duracağız.” görüşünün altını çizdi.

KOBİ’lerin ülkenin omurgasını oluşturduğunu vurgulayan Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “15 Temmuz’da tankın üzerine çıkan insanlar buradan çıkan insanlar. Bölgemizde iki tane Şehit var. Ülkesinin sorunlarına, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine, coğrafyasına sahip çıkacak insanlar; bu insanlar. Ben küçük işletmelerin gücüne, mücadele esnekliğine ve ülkenin her sorununa sahip çıkma hassasiyetine sonuna kadar güveniyorum.”

“Yasal düzenlemelerde görüşlerinizi ön plana aldık”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Genel Başkan Yardımcısı olduğu gün doğrudan OSTİM’e geldiğini hatırlattı, bölgeye üçüncü ziyaretini gerçekleştirdiğini söyledi.  OSTİM’deki güce, enerji ve girişimciliğe dikkat çeken Ağbal, “Buradaki çalışmalarınızı hayranlıkla takdirle her yerde söylüyorum. Birçok yasal düzenlemeyi yaparken de, maliye politikası alanında birçok kararı alırken de hep OSTİM’deki görüşmelerimiz sırasında sizler tarafından ifade edilen konuları ön plana aldık.” dedi.

“OSTİM üniversiteye kavuşuyor”

Hükümet olarak OSTİM’in ihtiyaçlarını karşılayıp her türlü ihtiyaçlarına cevap vereceklerini kaydeden Ağbal, OSTİM Teknik Üniversitesi hakkında da şu görüşlerini paylaştı: “OSTİM bir üniversiteye kavuşuyor. Daha önceki görüşmelerimizde de söylemiştim. Üniversite sanayi işbirliği çok önemli. Genellikle üniversitelerimize diyoruz ki gidin sanayicilerimizle işbirliği yapın.  Bu kez sanayici işi ele aldı. OSTİM, üniversitesini kendi kuruyor. Tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Üniversitenin kuruluşunda da Maliye Bakanlığı olarak bize düşen ne varsa sonuna kadar bu desteği vereceğiz.”

“OSTİM stratejik sektörleri bizden önce gördü”

OSTİM ziyaretlerinde global rekabeti gözetip inovasyon ve Ar-Ge odaklı genç girişimcileri görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ağbal, “OSTİM bu anlamda kendisinden çok girişimci çıkartıyor. Bizim Hükümet olarak 2023 vizyonumuzda belirlediğimiz stratejik sektörler var. Hükümet olarak hangi sektörleri stratejik olarak belirlediysek, memnuniyetle görüyorum ki OSTİM OSB bu vizyonu bizden önce görmüş, bu fırsatları bizden önce yakalamış. Bakan olarak kendim, Hükümet olarak hepimiz sizlerin yanındayız. OSTİM’in büyümesi gelişmesi için gayretleri göstermeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“OSTİM’in 15 Temmuz duyarlılığı bütün takdirlerin üzerinde”

15 Temmuz’un OSTİM’li şehitlerine rahmet, ailelerine sabır dileyen Bakan Ağbal, “OSTİM’in 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı göstermiş olduğu duyarlılık bütün takdirlerin üzerinde. ‘OSTİM Türkiye’dir’ diyoruz. O gece nasıl bütün Türkiye sokaklarda, meydanlardaysa, milli ve manevi değerlerine sahip milletini önceleyen, milletini her şeyin üstünde bilen OSTİM’li sanayiciler de o gün milli iradeye sahip çıktı.” dedi.

“Elektrik tüketim grafiğini takip edeceğim”

OSTİM’in elektrik tüketim grafiğinde 2016 yılı Eylül ayından itibaren yaşanan yükselişe dikkat çeken Bakan Ağbal, “Bu bizi son derece memnun etti. Ağustos ayından itibaren ekonomide çarklar tekrar dönsün diye çok ciddi kararlar aldık. Maliye politikasını devreye soktuk. Yatırımın, üretimin üzerindeki birçok vergide indirimler yaptık. Vergileri kaldırdık. Türkiye ekonomisi bir defa daha gücünü gösterdi. 2016 son çeyreğinde hızlı bir toparlanmayı yakaladık. Bundan sonra ben OSTİM’in elektrik sayacını takip edeceğim. Çünkü son çeyrekte ekonomideki büyüme ne ise OSTİM’in elektrik tüketim grafiği tam da onu işaret ediyor.

2016’nın son çeyreğinde ekonomi eğer yüzde 3 buçuk büyüdüyse, OSTİM’in elektrik sayacı grafiği o şekilde gittiyse 2017 ocak, şubat ve martta da o daha yukarıya gidiyorsa inşallah 2017’nin ilk çeyreğinde daha da büyüyeceğiz. Şimdiden bu müjdeyi biz OSTİM’in elektrik sayacı grafiğinden görüyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum iyi ki varsınız.” ifadelerini kullandı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.