Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Bakan Coşkun'dan verimlilik mesajı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) arasında "Küresel Rekabette Verimlilik ve Kalite İçin Yeni Ufuklara Doğru Elele" başlıklı protokol imzalandı.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 12:45

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) arasında "Küresel Rekabette Verimlilik ve Kalite İçin Yeni Ufuklara Doğru Elele" başlıklı protokol imzalandı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, küreselleşen dünyada ayakta kalabilmenin koşulunun rekabet edebilmek olduğunu belirterek, bunun yolunun verimlilikten geçtiğini ifade etti. Coşkun, TOBB ile MPM arasındaki protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada, yüzyıllarca insanları besleyen doğal kaynakların, artık yıllarca insanları besleyecek durumda olmadığını belirtti. Petrol ve doğal gazda bilinen rezervin 2060 yılında tükeneceğini ifade eden Coşkun, tüm ülkelerin enerji ürünlerinin yüzde 25'ini 2012 yılına kadar yenilenebilir enerji olan yeşil enerjiyle karşılama kararı aldıklarını bildirdi. Doğal kaynakların daha verimli kullanılmasının insanlığın geleceği için önem taşıdığını vurgulayan Coşkun, küreselleşen dünyada ayakta kalabilmenin koşulunun rekabet edebilmek olduğunu, bunun yolunun da verimlilikten geçtiğini söyledi. Coşkun, bunun için teknolojiye önem verilmesinin ve Ar-Ge’ye yatırım yapılmasının büyük önem taşıdığını kaydetti. Bakan Coşkun, Türkiye'nin yıllarca teknoloji transferi yaptığını belirterek, 2005 yılı bütçesine teknolojik gelişmelerin desteklenmesi için 450 trilyon liralık ödenek konulduğunu hatırlattı. 16 üniversiteyle teknoloji geliştirme bölgeleri kurduklarını ve bu bölgelere 10 yıl vergi muafiyeti tanıdıklarını kaydeden Coşkun, ekonomideki gelişmelerin olumlu olduğunu, ancak verimliliği esas alan bir sisteme geçilmesi gerektiğini bildirdi. Karabulut: İşbirliği KOBİ’lerin kurumsallaşmasını sağlayacak Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Başkanı Ziya Karubulut ise TOBB'la işbirliği protokolünün bir çok alanda her iki kurumun birlikte atacakları adımlara sağlam zemin oluşturacağını bildirdi. İşbirliğinin yaratacağı sinerjinin KOBİ’lerin kurumsallaşmasına ve istihdamın nitel ve nicel düzeyde artırılmasına yönelik somut sonuçları beraberinde getireceğini ifade eden Karabulut, bu çalışmaların ülke geneline yaygınlaşmasına da daha güçlü bir katkı sağlayacağını söyledi. Karabulut, MPM kuruluş yasanının gündeme alındığını ve çeşitli ülkelerin verimlilik merkezleri ve bunların işleyiş biçimlerinin incelendiğini belirterek, Türkiye'de ve uluslararası konjonktürde yaşanan değişimler dikkate alınarak yeni yasa tasarısı hazırlandığını, gelecek günlerde Sanayi Bakanı Coşkun'a sunulacağını bildirdi. Konuşmaların ardından TOBB ile MPM arasında "Küresel Rekabette Verimlilik ve Kalite İçin Yeni Ufuklara Doğru Elele" başlıklı protokol imzalandı Coşkun, imzaların ardından "Uğurlu olsun, nikah tamamlanmıştır" dedi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.