Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Bangladeş’te Türk Yatırımcılara Özel Ekonomik Bölge Teklifi

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan ndc, iki ülke arasındaki 2 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini hatırlatarak, “Önümüzdeki günlerde salgının da hafiflemesiyle birlikte bu hacmi artırmak için beraber çalışmamızda fayda var.” dedi. Tecrübeli diplomat, Türk iş insanları için ülkesinde özel ekonomik bölge teklifinde bulundu.
Ostim Editör
28 Haziran 2021 15:46

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan ndc, OSTİM’i ziyaret etti. Ziyarette OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ile bir araya gelen Büyükelçi, iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefi için birlikte çalışma önerdi, Türk iş insanları için Bangladeş’te özel ekonomik bölge kurulabileceğini bildirdi.

“Hızlı ve etkin çalışma programı yapalım”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Bangladeş’in potansiyeline dikkat çekerek, karşılıklı iş birliği yapmaya imkanı olan bir ülke olduğunu kaydetti.

Aydın, Bangladeş’in D8’in en önemli kurucu ülkelerinden biri olduğunu hatırlatarak, “Bangladeş övgüye layık bir ülke. Sayın Büyükelçimizin de göreve başlamasını fırsat bilerek geçtiğimiz eksiklikleri tamamlayacak hızlı ve etkin bir çalışma programı yapalım.” dedi.

Sadece ticarette değil eğitimde de iş birliği

OSTİM hakkında detaylı bilgilere sahip olduğu gözlenen Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan ndc, “Sadece ticari konularda değil, eğitim ve diğer konularda da iş birliği yapabiliriz, OSTİM çok büyük bir kuruluş, üniversitesiyle birlikte.” dedi.

İki ülke arasında koyulan 2 milyar dolarlık ticaret hacmine dikkati çeken Büyükelçi, “Önümüzdeki günlerde salgının da hafiflemesiyle birlikte bu hacmi artırmak için beraber çalışmamızda fayda var.” mesajını verdi.

Bu yıl Bangladeş’in 50. bağımsızlık yılını kutlayacaklarını bildiren konuk diplomat, OSTİM’i heyet olarak Bangladeş’te ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını dile getirdi. Mosud Mannan ndc, sadece hükümet yetkilileri ile değil özel sektör temsilcileri ile de ikili iş görüşmeleri organize edebileceklerini söyledi.

Ülkesinde Türk iş insanları için özel ekonomik bölge kurulmasının gündemde olduğunu anlatan Bangladeş Büyükelçisi, Güney Kore ve Japonya’nın Bangladeş’te özel ekonomik bölgelere sahip olduğu bilgisini verdi.

Türkiye ve Bangladeş arasında tercihli ticaret anlaşmasının gündemde olduğunu dile getiren Mannan ndc, “Bu yıl içinde Başkent Dakka’da yapılacak olan karma ekonomik komisyon toplantısında bu konu detaylandırılacak.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.