Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Batı’ya giden esnafı, teşvik yasası geri çevirdi”

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, yeni Teşvik Yasası yüzleri güldürmeye başladı. Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Başkanı Mustafa Yıldız, “Dükkânını kapatıp Batı’ya taşınmak isteyen esnaf, kararından vazgeçmeye başladı” dedi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, yeni Teşvik Yasası yüzleri güldürmeye başladı. Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Başkanı Mustafa Yıldız, “Dükkânını kapatıp Batı’ya taşınmak isteyen esnaf, kararından vazgeçmeye başladı” dedi.

Yıldız, geçen yılki toplantıların meyvelerini toplamaya başladıklarını belirterek “Muş, Erzurum, Van ve Kars'ta batılı iş adamları yatırımlarına başladı. İnsanımız bölgenin potansiyellerini kullanarak kendisi ya da batılı iş adamlarıyla ortak yatırımlar yapabileceklerini gördü. Öncelikli amacımız Doğu’ya fabrikadan önce umut yatırımı çekmek. İnsanların umudu olursa yatırım daha kolay gelir” diye konuştu. Yıldız, 2000 ile 2008 Yılları arasında sadece Erzurum’dan 157 bin kişinin Batı illerine göçtüğünü dile getirdi.

Erzurum çağ kebabına et Balıkesir’den geliyor
Bölgede yaşanan yoğun göçün hayvancılığı da etkilediğini dile getiren Yıldız, “Yakın tarihe kadar Doğu Anadolu’da bulunan 25 milyon küçükbaş hayvan sayısı, 2 milyona kadar geriledi. Hal böyle olunca Erzurum’un dünyaca meşhur Cağ kebabı ve Çivil peyniri de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Doğuda kesecek bir tane hayvan bulmak bile sorun oluyor. Eskiden İran, Irak ve Suriye’nin ihtiyacı bu bölgeden karşılanırken şimdi et entegre tesislerinin pek çoğu kapandı. Erzurum’un meşhur Cağ kebabı için eti Balıkesir’den getirmeye başladık. Çivil peyniri için İzmir’den süt getirmeye başladık. Meralarımız bomboş bekliyor” dedi.

Teşvik yasası ile yatırım fırsatını kaçırmayalım
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu(TUSKON) Başkanı Rızanur Meral de, yeni yasanın Doğu illerine büyük fırsatlar sunduğunu, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurguladı. Meral, “Küresel kriz ortamında yapılan toplantı hem yeni iş imkanları oluşturacak hem de bölge halkına moral verecek. Kriz sonrası yatırımların başlamasıyla birlikte Doğu illerindeki potansiyellerin fark edilmesini ve yatırımların buraya yönelmesini sağlayabiliriz. İş adamları gelip gördüklerinde muazzam yatırım imkanlarıyla karşılaşıyor” diye konuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.