Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Belarus Tecrübe ve Yatırım Talep Etti

Ticari Müsteşar Evgeny Lipen, hem tecrübe hem de yatırım talep etti.
Ostim Editör
20 Nisan 2016 17:10

OSTİM’de sanayicilerle bir araya gelen Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomiden Sorumlu Müsteşarı Evgeny Lipen, Türkiye’nin sanayi bölgesi kurma tecrübelerine işaret ederek, “Türk sanayi bölgesi kurma projemiz var. Türkiye’nin sanayi bölgesi kurma tecrübesini transfer etmek istiyoruz.” dedi.

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomiden Sorumlu Müsteşarı Evgeny Lipen, OSTİM firmalarına, ülkesinin sunduğu ticari fırsatları anlattı. Konuk diplomat, OSTİM’de devam eden faaliyetler ve projeler hakkında da bilgiler aldı.

Türkiye ve Belarus diplomatik ilişkilerinin 1992’de başladığını hatırlatan Lipen, 2015 yılında iki ülke arasında ticaret hacminin 629,7 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. İhracat odaklı ekonomiye sahip olduklarının altını çizen Evgeny Lipen, “Ekonomimizin temel taşı sanayi. Gayri Safi Milli Hasılamızın yüzde 35’i sanayiden geliyor.” bilgisini verdi.

İşbirliği için kapılar açık
Türk firmalarının Belarus’ta iyi karşılandığını belirten Lipen, sanayi bölgeleri üzerinde çalıştıklarını ve pek çok modeli incelediklerini anlattı. Türkiye’deki sanayi bölgelerinin başarılarına işaret eden Evgeny Lipen, “Türkiye’nin sanayi bölgesi kurma tecrübesini transfer etmek istiyoruz. Belarus’ta faaliyet gösteren Mogilev ve Grodnoinvest Serbest Ekonomik Bölgeleri’nde, Türk sanayi bölgesi kurulması hükümet düzeyinde de görüşülüyor.” dedi.

Türk firmaları için kurulması planlanan sanayi bölgesinde firmalara özel avantajlar sunulacağını vurgulayan Belarus temsilcisi, Türk firmalara yönetim merkezi, kurulum aşamasında kolaylıklar, makine ve teçhizat desteği sağlanacağını da kaydetti. Lipen, Türkiye’den yatırım bekledikleri sektörleri; ağaç endüstrisi, tekstil, hazır giyim, inşaat ekipmanları ve lojistik olarak sıraladı.

Türk firmalarıyla her zaman işbirliğine açık olduklarını ifade eden Lipen, “Büyükelçiliğimizin Ticaret ve Ekonomi Müsteşarlığı’nı, Belarus’a açılan bir kapı olarak görebilirsiniz. Yatırım projelerinizi başından sonuna kadar takip edip destek vereceğiz.” dedi.

Ülkesinde üretilen ürünlerin Rusya pazarında yerli ürün olarak işlem gördüğünün altını çizen Lipen, “Yatırımcı çekmek değil pazarı da göstermek istiyoruz. Türk firmaları, Avrasya Ekonomik Birliği pazarına ülkemizden açılabilir.” mesajını verdi.

Evgeny Lipen, toplantının ardından OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Ortak Showroom’unda incelemelerde bulundu.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.