Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Bir bankaya sahip olmak KOBİ bankası olduğu anlamına gelmez

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, özelleştirme süreci Danıştay tarafından askıya alınan Halk Bankası'nda yapılan çalışmalarla Banka'nın tarihinde ilk defa KOBİ, esnaf bankası görünümüne girdiğini savundu
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, özelleştirme süreci Danıştay tarafından askıya alınan Halk Bankası'nda yapılan çalışmalarla Banka'nın tarihinde ilk defa KOBİ, esnaf bankası görünümüne girdiğini savundu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, özelleştirme süreci Danıştay tarafından askıya alınan Halk Bankası’nda yapılan çalışmalarla Banka'nın tarihinde ilk defa KOBİ, esnaf bankası görünümüne girdiğini savundu.Coşkun, “Yani bir bankaya sahip olmak esnaf bankası olması anlamını taşımaz. Eğer kaynaklar büyük ölçüde ve güvenceli olarak esnafa KOBİ’ye kullandırılıyorsa o zaman o KOBİ bankası’dır” dedi.

Sanayi Bakanı Ali Coşkun KOBİ Bilgi ve Eğitim Fuarları’nın tanıtım toplantısında, hükümetleri döneminde 10'un üzerinde tanıma sahip olan KOBİ’ler konusunda yeni bir düzenlemeye gidildiğini ve KOBİ tanımının yapıldığını hatırlattı.
Coşkun, sadece imalat sanayisiyle ilgili KOBİ’leri kapsayan KOSGEB’in yeniden yapılandırılarak KOBİ’lerin KOSGEB'e başvuru işlemlerinin 45’den 5’e indirildiğini kaydetti. Coşkun, KOBİ’lere 22 grupta 38 teşvik verilmeye başlandığını da bildirdi.

TARİHİNDE İLK KEZ KOBİ BANKASI

“Kaynakların yettiği ölçüde bu desteği verebiliyoruz” diyen Coşkun, yeni bir gelişme elde edilerek bunun Halk Bankası’yla ortaklaşa çalışma yürütülmesi olduğunu belirtti. Coşkun, “Tarihinde Halk Bankası ilk defa bu müşterek çalışmamızla KOBİ, Esnaf bankası görünümüne girdi. Yani bir bankaya sahip olmak esnaf bankası olması anlamını taşımaz. Eğer kaynaklar büyük ölçüde ve güvenceli olarak esnafa KOBİ’ye kullandırılıyorsa o zaman o KOBİ bankası’dır” dedi.

Kaynakları dağıtmadan Halk Bankası’na, faizsiz olarak ve düşük masrafla fonlandığını anlatan Coşkun, 3 tür kredilendirme yapıldığını kaydetti. Coşkun, bunların yeniden yapılandırma-istihdam kredisi, KOBİ’leri markalaştırarak dünya pazarına girebilemesi için faizsiz ihracat kredisi ve Telekom’la yapılan bilişim kredisi olduğunu hatırlattı. Coşkun, bu yıl bilişim kredisiyle 57 bin KOBİ’nin tamamen interaktif sistemle çalışır hale getirmek istendiğini belirtti. Bunların dışında hibe destekler olduğuna işaret eden Coşkun, KOBİ’lerin teknoloji ihtiyacını karşılamanın hedeflendiği belirtti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.