Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Birleş, amele olma”

TOBB Başkanı: Şirketler güç birliği yapmazlarsa ya amele olurlar ya taşeron... Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu şu anda Türkiye merkezli 33 firmanın yer aldığı ve kendilerinin koordinasyonunu yaptıkları Ortak Girişim Grubu'nun ERDEMİR ihalesini kazanmasını istediklerini, ancak kazanmasa da yaratacağı rekabet ortamıyla ülke ekonomisine en iyi katkıyı sunacak yüksek fiyatın verilmesini sağlayacağını söyledi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 14:18

TOBB Başkanı: Şirketler güç birliği yapmazlarsa ya amele olurlar ya taşeron... Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu şu anda Türkiye merkezli 33 firmanın yer aldığı ve kendilerinin koordinasyonunu yaptıkları Ortak Girişim Grubu'nun ERDEMİR ihalesini kazanmasını istediklerini, ancak kazanmasa da yaratacağı rekabet ortamıyla ülke ekonomisine en iyi katkıyı sunacak yüksek fiyatın verilmesini sağlayacağını söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Ama kesinlikle ne Başbakan Tayyip Erdoğan, ne de başka birileriyle (ucuza verilsin) görüşmeleri içinde değiliz. Ben ucuza almak, kayırılmak istemiyorum. (Yerli mi, yabancı mı sömürsün) mantığı çok yanlış. İhaleyi en yüksek fiyatı veren kazanacak” diye konuştu.


Türkiye kazanmalı
ERDEMİR özelleştirmesinde başarılı olabileceklerini, demir-çelikte ERDEMİR’in kendi know-how’ının bulunduğunu, işletme personelinin sektörde çok iyi yetiştiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, kesinlikle yabancı sermaye karşıtı olmadıklarını, ancak yanlış değerlendirmeler nedeniyle ‘milli sermaye bunu ucuza kapatacak’ imajı doğduğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu koordinatörlüğünü yaptıkları grupta Türkiye merkezli ancak yabancı ortaklı şirketlerin de bulunduğunu belirterek “Önemli olan kazandığının Türkiye'nin hesabına yazılması. Bu şirketlerin oluşturduğu yapının ERDEMİR’i almasını istiyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu, grubun ihaleyi kazanması halinde gerekli görülürse TOBB’un da 3 yıl sonra hisselerini satıp çıkma şartıyla ortak olabileceğini belirtti.
Şu anda Türkiye’de 5 milyon işsize iş bulmanın maliyetinin 250 milyar dolar olduğuna, hızlı büyümeye rağmen geçen yıl sadece 45 milyar dolarlık istihdam yaratıldığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
“Özelleştirmeye ve yabancı sermayeye karşı değiliz. Bugün ‘yabancı sermaye gelmesin’ deme lüksümüz yok. Türkiye'deki ilk 500 şirketin yüzde 30'u yabancı. Ancak maalesef yabancı sermaye konusunda hâlâ net bir stratejimiz yok. Hangi sektörlere kim girmeli, ne yatırım yapmalı bunlar belli değil. Bunları belirleyip onları kapılarına kadar gidip davet etmeliyiz.”

Hisarcıklıoğlu: Türkler amele mi olsun?
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu, ERDEMİR özelleştirmesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin koordinasyonunda oluşturulan Ortak Girişim Grubu ile Türkiye'de ortaklık kültürünü geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Hisarcıklıoğlu, “Bu kültürün geliştirilebilmesi için birilerinin öncülük etmesi lazım. Neden bizim 100 yıllık şirketlerimizin sayısı çok az. Global dünyada gücünü birleştirmezsen büyüyemezsin. Büyüyemezsen yok olmaya, taşeron, amele olmaya mahkûmsun. Yani bunları yapmayalım da Türkler amele mi olsun? Kendi duygularımızdan vazgeçip bir arada yaşamayı, kazandıklarımızı paylaşmayı öğrenmeliyiz” dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na göre Türkiye'nin Turkcell, Tüpraş ve ERDEMİR olmak üzere global oyuncu olabilecek 3 firması var. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin dünyada global bir oyuncu olmak istiyorsa global şirketleri bulunması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Türkiye'nin maalesef global şirketi yok. Dünyada ilk 100'de bir Türk şirketi yer almıyor. İlk 1000 de var. Globallik, sadece askeri veya siyasetten olmuyor. Bu global bir şirketin varlığıyla da mümkün olur. Türkiye'nin global oyuncu olabilecek 3 firması var: Turkcell, Tüpraş ve ERDEMİR... ERDEMİR 2010'da çelik şirketleri arasında dünyada ilk 10’a girmeyi hedefliyor ki 15 milyon tonu yakaladığında global oyuncu olabilir.”
Hisarcıklıoğlu, ERDEMİR için nisan ayında iş dünyası, basın ve kamuoyundan “Eğer bu iş Türk firmalarında kalacaksa bunu TOBB organize etsin” şeklinde yoğun bir baskı geldiğini, bunun üzerine mayıs ayında özelleştirmeyle ilgilenebilecek firmalarla görüştüklerini belirtti. O günlerde Türk firmalarının beklemekten yana olduklarını söylediklerini ifade ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu haziranda da TOBB’un koordinatörlüğünde yapılanmanın tamamlandığını söyledi. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin en önemli ihtiyacının ortaklık kültürünün geliştirilmesi ve paylaşılması ile global oyuncu yaratabilmesi olduğuna işaret ederek, “Biz yoksa rengine bakıp Türk kanı mı değil mi diye değil, Türkiye'de yerleşik yabancı ortaklı Türk firmalarının da içinde bulunduğu bir konsorsiyum oluşturduk. Bu da yabancı firmalara düşmanlık beslemediğimizin en iyi göstergesi” diye konuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.