Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Bürokrasi Bizden Yol Gösterme Bekliyor”

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.
Ostim Editör
13 Haziran 2016 10:20

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Sektörün sorunlarının gündeme geldiği toplantıda, Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkan Yardımcısı Levent Mete Özgürbüz, “Bürokrasi bizden yol gösterme bekliyor, kendi aklıyla çözüm bulamıyor.” dedi.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının açılışını yapan Küme Koordinatörü Bora Yaşa, dönem faaliyetlerini anlattı. Yasa, 2015 yılında açılan OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Ortak Showroom’unun hayata geçirilmesinde desteği geçenlere teşekkür etti. Yaşa Showroom’u beklenenin üzerinde yerel ve uluslararası heyetin ziyaret ettiğini belirtti.

“Yerli üreticileri korumalıyız”
OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Şahin, yerli tıbbi cihazların bürokrasideki imajlarını iyileştirmek gerektiğini ifade etti. “Temel amacımız, hastane donatmak. Yerli üretim kötüdür önyargısını kırmak gerekiyor. İthal ürünlere dengeyi koruyacak şekilde fren yaparak yerli üreticileri korumalıyız.” önerisini getirdi.

“Yerli üretimi en iyi kümeler temsil ediyor”
Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkan Yardımcısı Levent Mete Özgürbüz, medikal sektöründe geleceğe yönelik planlamalar yapılması gerektiğine değindi. Özgürbüz, “Bence bürokraside sıkıntı yok. Bürokrasi bizden yol gösterme bekliyor, kendi aklıyla çözüm bulamıyor.” yorumunu yaptı.

Avrupa İstatistik Kurumu’nun verilerini paylaşan Özgürbüz, Avrupa’da en fazla patent başvurusu yapılan sektörün tıbbi cihaz olduğunu vurguladı. Yerli üretime dikkat çeken Özgürbüz, “Küme çok önemli, yerli üretimi en iyi kümeler temsil ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği (SADER) Yönetim Kurulu Üyesi Engin Arel, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu’na faaliyetlerinden dolayı teşekkür etti. Arel, yeni seçilecek yönetime de başarılar diledi.

“Kümeyi desteklemeye devam edeceğiz”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, 2011 yılında yapılan İnovankara İşbirliği Protokolünü hatırlattı. Aydın, “Kamuya ve bürokrasiye ne yapılması gerektiğini söylemeliyiz. Üniversite ve kamuyu mutlaka masaya getirmeliyiz. Biz kümelerin yanında duruyoruz. Sadece medikal değil diğer sektörlerde de çalışıyoruz. Medikal küme yönetimine faaliyetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Biz kümeyi desteklemeye devam edeceğiz. Yeni seçilecek yönetim kurulundan daha aktif ve kapsayıcı faaliyetler bekliyoruz.” dedi.

Ankara Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Baran, kümelerin önemine değindi. Kümelerin, dünyada endüstriyel gelişmelere ışık tuttuğunu vurgulayan Baran, kümelerin, toplantılarda sektörün sorunlarına çözümünün tartışıldığı ortamlar oluşturulmasını önerdi. Genel Sekreter Yardımcısı Baran, “Sektöre başarılar diliyorum. Sizler var oldukça Türkiye ayakta duracaktır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Genel Kurul’un idaresi için Divan Heyeti, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın,  OSTİM Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Zeydan ve SEİS Başkan Yardımcısı Levent Mete Özgürbüz’den teşkil edildi. Kümenin faaliyet ve denetim raporları okunarak oy birliğiyle ibra edildi. 2016-2018 yılı faaliyet planı ve tahmini bütçe de oy birliğiyle kabul edildi. Son olarak yönetim kurulu ve denetim kurulu üyelerinin seçimi yapıldı.

Genel Kurul’da yönetim için iki liste yarıştı. Gerçekleştirilen seçimde Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu: Fatin Dağçınar – ELMED, Mehmet Aydıngün – TMS, Ersun Nasırlıoğlu – GEOTEK, Merih Coşgun – ONARGE, Yılmaz Salık – MIXTA, Mete Özgürbüz BMT CALSIS, Orhan Aydın – OSTİM.

Denetim Kurulu: Erhan Çınar – NOVOS, Kenan Kutluberk – VENAPORTA, Tuncer Okur – BNT.

“Bu bir bayrak yarışı”
OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Fatin Dağçınar, yaptığı konuşmada seçilmesinde gösterilen güvene teşekkür etti. Önceki dönem yönetimine de teşekkürlerini ileten Dağçınar, “Bu bir bayrak yarışı biraz da biz koşalım dedik. Bu koşuda tek başımıza koşmayacağız. Bütün üyelerimizle, paydaşlarımızla beraber koşacağız.  Daha faal ve gerçekten hak ettiğimiz şekilde faaliyetler yapmaya çalışacağız.” değerlendirmesini yaptı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.