Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Büyük imalatçıların üretim mekanı hazır

Ostim Endüstriyel Yatırımlar AŞ., Ostim’de imalat kapasitesi büyük üretici firmalar için ayrılan bölgede 21 bin metrekarelik fabrika inşa ederek hizmet hazır hale getirdi.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

Ostim Endüstriyel Yatırımlar AŞ., Ostim’de imalat kapasitesi büyük üretici firmalar için ayrılan bölgede 21 bin metrekarelik fabrika inşa ederek hizmet hazır hale getirdi.

Ostim, mevcut imalathanesine sığamayan yüksek kapasiteli KOBİ’lerin önünü açacak imalat merkezini önümüzdeki günlerde hizmete açıyor. Ostim’de bilindiği gibi standart iş yerleri 200 metrekare kapalı, 150 metrekare de açık alan olmak üzere 350 metrekareden oluşmakta idi.
Amacı, Ostim’in imalat ve ticaret alt ve üst yapısını geliştirmek olan Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve Ticaret AŞ., bu işlevini çeşitli projelerle gerçekleştiriyor.
Bilindiği gibi Ostim Yatırım, son birkaç yıl içinde Ostim’deki elektrik, TELEKOM, doğalgaz gibi alt yapı çalışmalarında çözüm ortağı olmuştu. Dış ticaret, finansman, insan kaynakları gibi konularda da üst yapısında inisiyatif kullanan şirket yönetimi, imalat ve güçbirliği anlayışlarında da yenilikler getirerek, Ostim’de verimliliğin artmasına katkıda bulunuyor.
Ostim’de nitelikli ve belli kapasiteye ulaşmış firmaların faaliyetlerini kolaylaştırıcı iş merkezleri kuran şirket, İvedik-Ostim sınırında daha önceden projelendirilmiş olan büyük fabrikalar için inşa ettiği imalat merkezini hizmete sunuyor.

Sosyal mekanları ve enerji altyapısı hazır
Büyük Üretim Merkezi; Ostim-İvedik sınırındaki Ostim Stadı yanında Abdülkadir-i Geylani camisinin karşısında inşa edildi. Bu alanda 12 adet (13x65=) 845 metrekare giriş ve 700 metrekare asma kat olmak üzere 1.545.metrekare fabrika alanları oluşturuldu. Yapılan bu kompleks en az 6 en fazla 12 işletmeye kiraya verilecek ya da satılacak.
Bu tesiste birtakım yeni uygulamalar da devreye alınacaktır. 1.545 metrekarelik yerler tamamıyla imalat yeri olup, büro katları, yemekhane, toplantı salonları ve diğer sosyal aktiviteler binanın en üst katında bulunan 5.070 metrekarelik mekanda organize edilecek. Bu katta her 1.545 metrekarelik mekan için 200 metrekare büro imkânı sağlanacaktır. Ayrıca yemekhane, toplantı salonları ve diğer sosyal aktiviteler ortak olacak. Bu alan için yaklaşık 2 bin metrekare yer ayrıldı. Sistemi besleyecek 3 bin 200 kw’lık elektrik altyapısı kurulmuştur.

Sistemden kimler mülk sahibi ya da kiracı olabilir?
• Kesinlikle imalatçılara yer kiralanacak ya da satılacaktır. Ticaret şirketleri bu sisteme dâhil edilmeyecektir.
• Kirli ve havaleli iş yapan imalatçılar bu sisteme dâhil edilmeyecektir.
• Mülk sahibi ya da kiracı olacak imalatçılarımızın Ostim sanayi alt yapısı ile uyuşmalarına dikkat edilecektir. Yani, Konfeksiyon gıda ve ahşap imalatçıları bu çatı altında düşünülmemektedir.
• Kiracılarımızın Ostim’deki diğer KOBİ’lerimizi çözüm ortağı ya da alt taşeron olarak kullanmaları önemsemekteyiz.
• Ostim üretim yelpazesinde olmayan ama Ostim üretimini tamamlayacak elektronik imalatlarına sıcak bakılacaktır.
• Muhtemel kiracı imalatçılarımızın İSO belgesine sahip olması, İhracat yapması, ürün sahibi olmaları tercih sebebi olacaktır.
• Yoğun elektrik, doğal gaz kullanımı şirketimizce dikkate alınacaktır.
• Kurulan sistem Ostim’e sinerji katması için planlanmıştır. Yönetim kurulan sistemden en yüksek sinerji sağlanması ve Ostim’de en çok artı değerin yaratılması için inisiyatif kullanacaktır.
Bölgenin avantajları

Ostim, Televizyonu, Radyosu ve Gazetesi olan bir bölgedir. Vakfı ve Spor kulübü de bulunmaktadır. Ostim’de Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Çıraklık Eğitim Vakfı, Çıraklık Eğitim Merkezi, İŞGEM, ODAGEM, KOSGEB, ODTÜ Teknokent, Mesleki Eğitim Merkezi (METEM) gibi lojistik kuruluşları ile adeta bir üretim üssüdür. Bölgenin ulaşım sorunu yoktur. Ostim’in içinden Ankara metrosu geçer. Ostim’in başka bir özelliği ise, yan sanayi üssü olmasıdır. Diğer deyişle herhangi bir imalatta onlarca farklı imalatçı seçeneğiniz bulunmaktadır. Ankara’nın diğer üretim merkezlerinde imalathaneniz olsa bile Ostim ile ilişkiniz hiç kesilmeyecektir. Bu da lojistik giderlerini artırıcı bir veridir. Ostim alt yapı olarak imalatın maliyetlerini düşürdüğü gibi insan kaynakları, finansman ve alt imalatçı olarak da üretimin maliyetlerini en altta tutacak imkânlara sahiptir.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.