Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Büyükşehir, OSB’lere ‘yıllık alım raporu’ verdi

Ankara Büyükşehir Belediyesi alımlarını yerlileştirmek üzere kurulan Prof Ofisi’ne yıllık tedarik listelerini sundu. Sunumda yer alan bilgilere göre Büyükşehir Belediyesinin 12 daire başkanlığı ile 14 şirketi yıllık toplam 11.827 kalem mal ve hizmet satın alıyor. Bunların 4.434 kaleminde ithal, 7.393 kaleminde ise yerli alım yapılıyor.
Ostim Editör
03 Nisan 2012 00:00

Ankara Büyükşehir Belediyesi alımlarını yerlileştirmek üzere kurulan Prof Ofisi’ne yıllık tedarik listelerini sundu. Sunumda yer alan bilgilere göre Büyükşehir Belediyesinin 12 daire başkanlığı ile 14 şirketi yıllık toplam 11.827 kalem mal ve hizmet satın alıyor. Bunların 4.434 kaleminde ithal, 7.393 kaleminde ise yerli alım yapılıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Sanayi Odasının belediye alımlarında önceliği Ankaralı ve yerli sanayicilere vermek üzere kurguladığı “Proje Ofisi” çalışmalarını sürdürüyor. Koordinatörlüğünü Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’ın yaptığı ofisin bu ayki toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin yıllık tedarik listeleri masaya yatırıldı.

Sunum üzerinden verilen bilgiye göre Büyükşehir Belediyesinin 12 daire başkanlığı ile 14 şirketi yıllık toplam 11.827 kalem mal ve hizmet satın alıyor. Bunların 4.434 kaleminde ithal, 7.393 kaleminde ise yerli alım yapılıyor.

Proje Ofisinin OSTİM OSB’de yapılan toplantısına Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Sarıgül, ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Emirdoğan, OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Sedat Çelikdoğan, OSTİM OSB Müdürü Adem Arıcı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Şube Müdürü M. Masum Sun, EGO Makine Yüksek Mühendisi Ömer Doğancı, Başkent OSB Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Akkoç, ASO 1. OSB Bölge Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, ASO 2. ve 3. OSB Bölge Müdürü M. Sait Yavuz katıldı.

Toplantıda Ankara Büyükşehir Belediyesi adına yapılan sunumda bir yıl içinde Büyükşehir Belediyesi birimlerince kullanılan ürün kalemleri, miktarları ve alımlardaki yerlilik oranları grafiklerle anlatıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Sarıgül, yapılan bu envanter çalışması sonrasında Büyükşehir Belediyesinin hangi ürünlerde yerlilik oranının arttırılabileceğini, hangi ürünlerde Ankara sanayicisinden alım yapabileceklerini belirlemek için sanayicilerin de talip oldukları ürün kalemlerini tespit etmesini istedi. Sarıgül, Ankara sanayisinin üretim kabiliyetlerini içeren böyle bir envanter çalışmasının kendilerine tedarik öncesi rehber olacağını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi neler alıyor?
Büyükşehir Belediye yetkililerinin yaptığı çalışmada, 1 Ocak – 31 Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleşen mal ve hizmet satın almalarının envanteri çıkarıldı. 12 Daire Başkanlığı, EGO ve ASKİ Genel Müdürlüğü ile 14 adet belediye şirketi üzerinden elde edilen veriler veriler sayısallaştırıldı. 24 adet ana başlık altında mal ve hizmet alımı yapıldığı, bunların OSTİM’de var olan sektörlerin incelenerek gruplandırıldığı bildirildi.

Sunumda 11.612 ayrı başlık altında mal, 215 ayrı başlık altında ise hizmet alımı yapıldığı yer aldı. Söz konusu 11.827 kalem ürün menşeine göre ithal ve yerli olarak incelendiğinde ise 4434 kalem malın ithal, 7393 kalem malın ise yerli ürün olduğu belirlendi. Tüketim ve satın alma kalemlerinde en yüksek oranların yapı, otomotiv, elektrik, teknoloji, teknik malzeme ve kırtasiye malzemeleri olduğu kaydedildi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.