Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Çağlayan: “OSTİM, Türkiye için bir KOBİ laboratuarı”

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, OSTİM yönetimi ve sanayicilerle bir araya geldi. OSTİM yönetiminden 1 saatlik brifing alan Çağlayan, daha sonra geçilen kahvaltılı toplantıda sanayicilerin sorunlarını dinledi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, OSTİM yönetimi ve sanayicilerle bir araya geldi. OSTİM yönetiminden 1 saatlik brifing alan Çağlayan, daha sonra geçilen kahvaltılı toplantıda sanayicilerin sorunlarını dinledi.

Çağlayan toplantıda yaptığı konuşmada OSTİM’in Türkiye’de KOBİ’lerle ilgili sorunların tespiti ve çözümü bakımından ciddi bir KOBİ laboratuarı olduğunu belirterek Türk sanayisinin gelişmesinin çok büyük bir göstergesi olduğuna değindi. Bakanlığın sanayi envanteri ve sanayi stratejisi için yürüttüğü çalışmaları hatırlatan Çağlayan, yılsonuna kadar teşvik sistemini belirleyeceklerini de sözlerine ekledi. Ankaralı sanayicilerin teşvik konusunda haksızlığa uğradığını da ifade eden Bakan Çağlayan, içinden geçilen dönemde sanayicilerin sıkıntıları bulunduğunu da belirtti. Çağlayan, sanayideki işletmelerin karlılık oranının düşük, borç-aktif dengesinin ise bozuk olduğunu ve tasarruf edemediklerini söyledi. Çağlayan, “Yaptığımız tüm çalışmalar Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alındıktan sonra Hükümete sunulacak. Ciddi bir değişim ve dönüşümden geçiyoruz. Çalışmaları sizinle paylaştığımızda hepinizin ezberi bozulacak” dedi.
Çağlayan, hükümetin yaklaşık bir ay önce çıkardığı istihdam paketi ile artık zorunlu istihdamın tarihe gömüldüğünü ve böylece sanayicilerin daha çok atılım yapabileceklerini dile getirdi. Bakan Çağlayan daha sonra sanayicilerin teknik eleman, CE belgesi, KOSGEB çalışmaları, demir çelik fiyatlarındaki artışlara ilişkin sıkıntılarını dinledi. Demir çelik fiyatlarındaki artışın dünyadaki gelişmelerden kaynaklandığını vurgulayan Çağlayan, üretimde yüzde 70 oranında ithal girdi kullanıldığını, söz konusu durumda dünyadaki fiyatlardan etkilenmemenin mümkün olmadığını kaydetti.
Çağlayan, ithalat ve ihracat konusunda çok önemli bir çalışma üzerinde durduklarını ve söz konusu çalışmaya ilişkin yakın zamanda bir toplantı düzenleyeceklerini bildirdi. KOSGEB’e yönelik eleştirilere de cevap veren Çağlayan, KOSGEB’i yeniden yapılandırdıklarını ve KOSGEB’e yeni bir model getirdiklerini belirtti.
Çağlayan, sanayicileri yapılan çalışmalardan ve ilgili yasalardan haberdar olmaları konusunda uyararak, sanayicilerin yabancı firmaların ortaklıklarından ve yatırımlarından endişe duymamaları gerektiğini söyledi. Çağlayan, Türkiye’nin şu anda Avrupa’nın sığınabileceği en büyük liman olduğunu belirterek, “Avrupa sosyal güvenlik ve iş gücü maliyetlerinin artmasından dolayı istihdamda zorlanıyor, enerji maliyetleri de yüksek. Avrupa’nın nüfusu çalışamaz hale geldi. Türkiye gibi ülkelere geliyor, doğru tercih yapıyorlar” dedi. Çağlayan, Temmuz sonunda Gebze’de yılda 600 milyon Euro ihracat yapacak Fransız bir firmanın temelini atacaklarını da bildirdi.
Merkez Bankası’nın faiz artırımını da eleştiren Çağlayan, uygulanan faiz politikasına rağmen 2008 yılında 125 milyar dolarlık ihracatın şimdiden gerçekleştirildiğini kaydetti. Çağlayan, “Türkiye Avrupa ve Avrasya’nın üretim üssü olacak, tüm çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda yapıyoruz” dedi.
Çağlayan’ın ardından söz alan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ise, hükümetten beklentilerinin sanayi üretiminin desteklenmesi olduğunu belirtti. Özdebir, söz konusu alanda en büyük faktörün kurlar olduğunu ancak yapılan faiz artırımları nedeniyle bir şey söyleyecek halleri kalmadığını kaydetti.
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da toplantıda, KOSGEB laboratuarıyla ilgili taleplerini gündeme getirerek konunun bir an önce neticeye bağlanması isteklerini iletti. Aydın, Ostim 100. Yıl Bulvarı üzerinde yapılan üst geçit çalışmalarının OSTİM’i olumsuz etkilediğini belirterek, Büyükşehir Belediyesine eleştirilerini yöneltti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.