Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Çağlayan: Vergi dairesine karakola gider gibi gidilmemeli

ASO Başkanı Zafer Çağlayan, mükellefin de vergi dairesine bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini belirtirken, "Mükellef vergi dairesine giderken karakola gider gibi gitmemeli" dedi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 14:55

ASO Başkanı Zafer Çağlayan, mükellefin de vergi dairesine bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini belirtirken, "Mükellef vergi dairesine giderken karakola gider gibi gitmemeli" dedi.

Ankara Sanayi Odası (ASO)Başkanı Zafer Çağlayan, vergi dairesinin mükellefe, mükellefin de vergi dairesine bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini belirtirken, "Mükellef vergi dairesine giderken karakola gider gibi gitmemeli" dedi.
Çağlayan, Gelirler Kontrolörleri Derneği tarafından düzenlenen "Kayıtdışı Ekonomi ve Vergi Kanunlarının Yeniden Yapılandırılması" konulu panelde yaptığı konuşmada, kayıtdışı ekonominin yüksek vergi oranlarının bulunduğu, vergi mevzuatının karmaşık olduğu bir sistemin doğal bir sonucu olduğunu söyledi. Çağlayan, vergi mevzuatının karmaşıklığına ve 10 yılda 100'ün üzerinde değişiklik yapıldığına dikkat çekerken, yapılacak düzenlemelerin geçmişte olduğu gibi "yamalı bohça olacaksa" hiç yapılmaması gerektiğini söyledi. Çağlayan, anlaşılabilir, basit, ekonomik mantığı olan ve çağdaş bir reform yapılması gerektiğini söyledi.
“Reform kelimesi beni korkutur oldu" diyen Çağlayan, en son 1999 yılında sosyal güvenlik alanında yapılan reformun sistemi daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini savundu.
Çağlayan, 22 milyon çalışandan yarısından fazlasının kayıtdışı olduğuna işaret ederken, "Primler bu kadar yüksek olursa bunlar olacaktır" dedi. Çağlayan, kayıtdışının rakabet şansını düşürmesi açısından önemli bir problem olduğunu belirtirken, insanları caydıran düzenlemeler yapılmasını önerdi.
Çağlayan, "Mükellef vergi dairesine giderken, karakola gider gibi gitmemeli" dedi. Çağlayan, mükellefin vergi dairesine, vergi dairesinin de mükellefe bakış açısının değişmesi gerektiğini kaydetti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.