Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Çankaya’da KÜME bilgilendirmesi

Ostim İş ve İnşaat Makineleri Kümesinin (İŞİM) Çankaya Üniversitesinde yapılan kahvaltılı toplantısına davet edilen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a “Küme kavramı ve İŞİM kümesi çalışmaları” anlatıldı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Ostim İş ve İnşaat Makineleri Kümesinin (İŞİM) Çankaya Üniversitesinde yapılan kahvaltılı toplantısına davet edilen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a “Küme kavramı ve İŞİM kümesi çalışmaları” anlatıldı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, OSTİM İŞİM kümesinin kahvaltılı toplantısına katıldı. Çankaya Üniversitesindeki toplantıya YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da katıldı.
Çankaya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sıtkı Alp ve Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ile İŞİM Kümesi Yürütme Kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya B. Güvenç; küme tanımı, İŞİM Kümesinin kuruluşu ve gelişme süreci ile küme kavramına ulusal ve uluslararası alanda getirilen yaklaşımları ve uygulama örneklerini özetledi. Güvenç, “Bu toplantımız tıpkı aya ilk kez bir insanın ayak basması kadar önemli. Gelecekte iz bırakacak, anılacak bir toplantı olacak” diyerek küme çalışmalarının üniversiteler için bir sosyal sorumluluk görevi olduğunu söyledi. “Kümelenme bir bölgesel kalkınma projesidir” vurgusu yapan Güvenç, bu projelerde üniversite ve sanayiciler kadar başka toplum kesimlerinin de rol alması gerektiğini ifade etti. Güvenç, “Biz OSTİM OSB ile başladık projeye. Ama bunun içinde kamu kurumları, meslek örgütleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, TOBB, Ankara Milletvekilleri ve ‘Ankara’ adını taşıyan her kişi ve kuruluşun yer alması gerekiyor” diye konuştu.
Güvenç, hemen her ilde üniversite bulunduğunu, bu illerde yapılacak kümelenme çalışmalarına Çankaya Üniversitesi ve İŞİM kümesi olarak katkı verebileceklerini söyledi. YÖK Başkanı Prof. Özcan da söz alarak üniversite öğretim görevlilerinin küme projelerinde yer almasını takdir ettiğini, ancak onları özlük hakları açısından bu yönde teşvik edecek bir düzenlemeyi de YÖK olarak yapabileceklerini belirtti.
Prof. Ziya Güvenç daha sonra, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün’e de “acil eylem planı” sundu. Güvenç, işbirliği protokolü yapılması ve bir koordinasyon merkezi kurulması temennisinde bulunarak “Kalan işleri biz Çankaya üniversitesi olarak yaparız” dedi. Sanayi Bakanı Ergün de söz alarak üniversite-sanayi işbirliğinde kümelenme modelinin bir “ara yüz” olabileceğini, hükümet ve devlet olarak kümelenme projelerini önemsediklerini söyledi. Ergün, “Bu kapsamda işbirliği yapmayan kurumları işbirliği yapar hâle getirmeliyiz. Sanayiciler kıyasıya rekabet yapıyor, ancak işbirliği yapmıyor. Üniversite sanayi işbirliği için hocalarla sanayicileri başka platformlarda da bir araya getirmeliyiz. Küme çalışmalarında finansman sıkıntısı çekilmemesi gerekir; bu konuda meslek odaları destek olabilir. Aldıkları aidatları üyelerinin bu tür girişimleri için ayırabilirler” diye konuştu.
Toplantı sonrası Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün ile YÖK Başkanı Özcan’a İŞİM logolu birer cam plâket verildi.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.