Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

CE Belgesi Yoksa Kullanmayın!

ÇSGB Piyasa Gözetim ve Denetim Dairesi Başkanı Yavuz Sultan Selim Eker, CE belgesi olmayan ürünlerin kullanılmaması uyarısını yaptı. Eker, “Kullanan işçi tespit edildiğinde kişi başı 500 TL para cezası kesiliyor.” dedi.
Ostim Editör
16 Kasım 2016 17:05

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, (ÇSGB) İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGÜM) ile OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan iş sağlığı ve güvenliği alanında iş birliği protokolü kapsamında ‘İşyerinde Güvenli ve Uygun Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımını Teşvik Edilmesine Yönelik Araştırma ve Destek Projesi’nin sonuçları değerlendirildi.

Projeye ilişkin teknik bilgilendirme semineri OSTİM OSB’nin ev sahipliğinde bakanlık uzmanları ve firma temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Diğer OSB’lere model olacak
Programın açılışında konuşan OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, kurum olarak iş sağlığı ve güvenliğine en çok dikkat eden bölgelerden biri olduklarının altını çizdi. Arıcı, “Bu konuda emek sarf eden ve eğitimlerle birlikte bölgemizdeki firmalara farkındalık yaratan bir bölgeyiz.” dedi.

Adem Arıcı, firmaların, iş yeri açma ve çalışma ruhsat başvurularında tespit edilen aksaklıkları gidermeleri konusunda işletmeleri zorladıklarını vurgulayarak, “Kişisel koruyucu donanım kullanımını yaşam şekli haline getirmeye çalışıyoruz. Bakanlığımızın burada yürütülen çalışmayı model alarak diğer bölgelere uygulaması açısından faydalı olacağına inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

“CE Belgesi olmayan donanım kullanmayın”
ÇSGB Piyasa Gözetim ve Denetim Dairesi Başkanı Yavuz Sultan Selim Eker, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı korunma önleminin iş yerlerinde alındığını, bunların yeterli olmadığı durumlarda da kişisel koruyucu donanım kullanmanın zorunlu hale geldiğini belirtti.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kayıtlarına göre dünyada 2.8 milyar işgücü bulunduğunu, her yıl 2.2 milyon kişinin iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini aktaran Eker, dünyada en az iş kazasının yaşandığı ülkenin İngiltere olduğunu söyledi.

Kişisel koruyucu donanımların çok ciddi Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretildiğini belirten Daire Başkanı, CE Belgesi olmayan ürünlerin kullanılmaması konusunda şu uyarıda bulundu: “CE belgeli olamayan kişisel koruyucu donanım kullanan işçi tespit edildiğinde kişi başı 500 TL para cezası kesiliyor.”

Eker, projeye başlangıcından itibaren sahip çıktığı için OSTİM OSB’ye teşekkür etti, “Birlikteliğimiz başka projelerde de devam edecek.” mesajını verdi.

Konuşmaların ardından İSG Uzmanı Ahmet Ersoy, projeyi özetledi ve saha çalışmalarında elde ettikleri bilgileri paylaştı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.