Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Çelik Devi OSTİM Teknik’le İş Birliğine Gidiyor

Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikası KARDEMİR A.Ş. ile OSTİM Teknik Üniversitesi iş birliği kararı aldı. İmzalanan protokolle, iki kurum arasında ürün geliştirme, Ar-Ge, eğitim ve proje çalışmaları gerçekleştirilecek.
Ostim Editör
10 Ekim 2019 17:01

KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bülent Gedikli ve KARDEMİR A.Ş. Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan, OSTİM OSB ve OSTİM Teknik Üniversitesini ziyaret etti. Ziyarette, KARDEMİR ve OSTİM Teknik Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Ar-Ge ve Proje Çalışmaları, Öğretim Süreci Entegrasyonu ile İşletme Uygulamaları ve Girişimcilik Proje Dersi ana başlıklarındaki protokolü, OSTİM Teknik Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Murat Yülek, KARDEMİR A.Ş. adına Genel Müdür Dr. Hüseyin Soykan imzaladı.

“KARDEMİR Ostim Teknopark’ta yer almalı”

Konuklar, OSTİM programlarının ilk kısmında OSTİM OSB’de bilgiler aldı. OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’la bir araya gelen heyete, bölgedeki üretim, eğitim ve ihracat faaliyetleri aktarıldı. Çelik sektörünün, ekonominin ana unsurlarından biri olduğuna işaret eden Orhan Aydın, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyesi KARDEMİR’i Ostim Teknopark’ta yer almaya davet etti.

Orhan Aydın, “Bölgesel kalkınma çalışmaları kapsamında firmalar, eğitim kurumları ve kamunun bir arada olduğu kümelenme modeli oluşturduk. Ülkemizin köklü sanayi kuruluşlarından KARDEMİR, ARUS’un önemli bir üyesi. Ostim Teknopark, 7 üniversitenin ortak olduğu bir yapı. Sanayi kampüsünün içerisinde faaliyet gösteriyor. Girişimci firmaların prototip yapabilmeleri için teknoparkta çok amaçlı atölye kuruyoruz. KARDEMİR A.Ş. de Ostim Teknopark’ta mutlaka yer almalı.” dedi.

Geniş kapsamlı protokol

KARDEMİR heyeti, OSTİM’deki ikinci durağında OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek’le bir araya gelerek iş birliği protokolü imzaladı. Geniş kapsamlı protokol çerçevesinde; KARDEMİR’in Ar-Ge Müdürlüğü tarafından yürütülen, üretilmesi planlanan projelerin tespiti ve üniversite ile paylaşımı yapılacak. İş birliği adımının bir diğer maddesi ulusal, uluslararası kamu kurum ve kuruluş destekli fonlardan yararlanılması için ortak proje fikirlerinin geliştirilmesine imkan tanıyor. Protokolle, taraflar TÜBİTAK Sanayi Doktora Programı kapsamında da ortak hareket edebilecek.

Öğretim Süreci Entegrasyonu kısmında ise şu hususlar kararlaştırıldı: Demir-Çelik sektörü özelinde bir MYO müfredatı oluşturulması, üniversite akademisyenlerinin Kuruluşun ihtiyaç duyduğu alanlar için teknik eğitim vermesi, KARDEMİR’in doktoralı çalışanlarının alanlarında uzman oldukları konularda üniversite bünyesinde ders vermesi.

Türk sanayisinin en deneyimli şirketi ile yükseköğrenimin en yeni üniversitesi, İşletme Uygulamaları ve Girişimcilik Proje Dersi başlığı altında da birlikte çalışmalar yürütecek. Buna göre, üniversite ön lisans 4. dönem, lisans 8. dönem öğrencileri KARDEMİR’in belirlediği konularda İşletme Uygulamaları ile ilgili görev alacak ve mezuniyet projesi sunacaklar. OSTİM Teknik Üniversitesinin Girişimcilik Proje Dersi kapsamında ise KARDEMİR’in alanı ile ilgili yıl sonu yarışma organizasyonu düzenlenmesi, belirlenen konu, içerik ile ilgili yıl sonunda proje ekiplerinin hazırladıkları projeleri sunulması ve ödüllendirilmesi öngörülüyor.

“Sanayinin içindeki üniversite ile ilk iş birliği”

KARDEMİR A.Ş. Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan, sanayinin içindeki bir üniversite ile ilk defa bir iş birliği yapacaklarını belirtti. Soykan’ın protokolle ilgili değerlendirmesi şöyle: “Sanayinin içindeki bir üniversite ile ilk defa bir iş birliği yapacağız. Karabük Üniversitesi ve ODTÜ ile iş birliklerini başlattık. Yeni ürün geliştirmeden, ithal ikamesi çeliklerin Türkiye’de üretilmesine, Ar-Ge projeleri yapılmasından teknopark hizmetlerinden yararlanılmasına, üniversitenin aklından sanayiye geçen yola aracılık etmekten memnuniyet duyacağız. Hayırlı uğurlu olsun.”

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek de demir-çelik sanayinin göz bebeği kuruluşu olan KARDEMİR A.Ş. ile iş birliği anlaşması yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti. Yülek, “Ar-Ge, başta olmak üzere pek çok konuda başarılı çalışmalar ortaya koymayı diliyoruz.” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.