Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Cezayir’in Tercihi Türkiye

Cezayir Senatörü ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Muhammed Hoca, Türkiye’yi yakından izlediklerini belirterek, “Biz Avrupa ile iş birliği yerine Türkiye ile çalışmalıyız.” dedi.
Ostim Editör
23 Mart 2018 14:24

Cezayir, petrole bağımlı gelirlerini çeşitlendirmek ve artırmak için üretim yatırımlarını destekliyor ve sanayi bölgeleri planlıyor. Bu kapsamda Cezayir Senatörü ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Muhammed Hoca OSTİM’i ziyaret etti.

Türkiye ve Cezayir arasında 3.5 milyar dolarlık iş hacminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkeyi ziyaretinde 10 milyar dolara çıkartılması hedefini koyduğunu hatırlatan Hoca, “Türkiye, Cezayir’in en büyük iş ortaklarından. Ülkemizde 850 adet Türk şirketi var. Gelişmiş ülkeleri özellikle Türkiye’yi takip ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

40 milyon nüfusunun yüzde 70’inin gençlerin oluşturduğu Cezayir, 5’er yıllık ekonomik programlarla ekonomisini güçlendirmek için çalışıyor. İlk 5 yıllık plan kapsamında alt yapı yatırımları için 240 milyar dolar ayıran ülke, güçlü ekonomik kalkınma için alt yapısını hazırlıyor. 35 milyar dolarlık gaz ve petrol ihracatı yapan Cezayir’in 70 milyar dolara yakın da tüketimi bulunuyor.

“Sanayi yatırımları yapmak zorundayız”
Tanıdıkları bütün ülkelerle ortaklıklar yapmaya başladıklarını ifade eden Muhammed Hoca, “Özel sektöre teşvikler veriliyor. Sanayi ile ilgili ciddi yatırımlar yapmak zorundayız.” dedi.

Ülkesinin fırsatlarından bahseden Cezayirli devlet adamı, ülke genelinde 38 adet sanayi bölgesi planlandığını anlattı. Bu konuda OSTİM’in küçük sanayi bölgeleri konusundaki tecrübesine işaret eden Hoca, “Biz Avrupa ile iş birliği yerine Türkiye ile çalışmalıyız. OSTİM’in tecrübelerinden istifade etmemiz lazım. Deneyiminize ihtiyacımız var.” dedi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Cezayir’in de Türkiye için önemli olduğunu ve ilişkileri geliştirmek için çaba sarf ettiklerini vurguladı. Başkan Aydın, “OSTİM’in küçük sanayi bölgesi kurulması tecrübesi var. Bu konuda, Sudan, Nijerya, Tunus ve pek çok ülkede danışmanlıklarımız oldu. Tecrübelerimizi Cezayir’le paylaşmaya hazırız.” mesajını verdi.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.