Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Çıraklık Geleneği 32. Yılında

Çıraklık Eğitim ve Öğretim Vakfı tarafından düzenlenen geleneksel giysi dağıtım töreni bu yıl 32. kez gerçekleştirildi. Ankara Valisi Vasip Şahin’in katıldığı törende bin çırağa kıyafetleri verildi.
Ostim Editör
08 Kasım 2019 09:10

Vakfın OSTİM’deki genel merkezindeki düzenlenen törene Vali Vasip Şahin’in yanı sıra Ankara Vali Yardımcısı Ali Sözen, Yenimahalle Kaymakamı Selda Dural, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, , Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, sanayiciler ve çok sayıda çırak katıldı.

Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Başkanı İbrahim Karakoç, çıraklık sisteminin sanayici yetiştirmedeki rolüne dikkat çekti. Karakoç, sanayi üretiminin güçlenerek devam etmesi için çıraklık sisteminin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” sözünü hatırlattı. Çalışmanın ve üretmenin önemine dikkat çeken Aydın, OSTİM’de pek çok alanda ürünler üretildiğini bu ürünlerde de çırakların katkısı olduğunu kaydetti.

Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, iş hayatına çırak olarak başladığını belirtti. Şirketinin 35. yılına girdiğini anlatan Tuncay, çıraklara,  “Mesleğinizde aranan eleman olmalısınız. Çalışırsanız aranan eleman olursunuz.” mesajını verdi.

Ankara Valisi Vasip Şahin, OSB’lerin içinde meslek liselerinin ve meslek yüksek okullarının bulunmasının, anlayışta dönüm noktası olduğunu dile getirdi. Vali Şahin, “Orada yetişen öğrencilerimiz kendilerine güveniyor. İşi de garanti gibi olduğu için bir aidiyet gelişiyor orada.” dedi.

Çıraklara seslenen Vasip Şahin, “Sizin meslekteki başarınız ülkemizin sanayisinin gelişmesi, ihracatının artması demek. Sizin meslekte sebatınız ve o mesleğe vereceğiniz emek çok belirleyicidir. İnşallah bugün çırak, yarın usta öbür gün de firma sahibi olursunuz.” temennisinde bulundu.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.