Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Cizre Ekonomisi Kümelenme ile Gelişecek

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, OSTİM’den kümelenme hakkında bilgi aldı. Yıldırım, Cizre Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kümelenme modeliyle buluşturup, şehrin ekonomisini gelişiminde kadın emeğinin katkısını artırmayı hedeflediklerini kaydetti.
Ostim Editör
04 Temmuz 2022 14:43

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, Hamilik Okulu Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Barbaros Ceylan ve Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Albayrak OSTİM’i ziyaret etti.

Cizre’nin stratejik önemine dikkat çeken Ömer Faruk Yıldırım, iş adamları ve yatırımcılar için şehrin sunduğu fırsatlara dikkat çekti. Irak, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ulaşımda Cizre’nin avantajlı bir konumda olduğunu dile getiren Yıldırım, “Cizre’den 42 saatte Dubai’ye ürünler ulaştırılabiliyor.” dedi.

Cizre ekonomisine kadın eli

Şehrin kalkınması için yaptıkları çalışmaları da anlatan Yıldırım, Cizreli kadınlar tarafından kurulan, Cizre Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi hakkında bilgi vererek, kadın girişimciler tarafından üretilen yöresel figürlü seramik ürünlerle ekonomiye ve bölgenin tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımına destek sunulduğunu belirtti.

Kadın emeğinin de Cizre’nin kalkınmasına katkı vermeye başladığını dile getiren. Yıldırım, şunları söyledi: “Kümelenme modelini öğrenmek ve kadınların kurduğu bu kooperatifi kümelenme yaklaşımıyla geliştirerek şehrimizin ekonomisine değer kazandırmak istiyoruz. Cizre’yi turistik, kültürel, gastronomi ve kadın emeğinin de öne çıktığı faaliyetlerle geliştirmek için çalışıyoruz.”

Hamilik Okulu Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Babaros Ceylan, Hamilik Okulu Cizre Şenlendirme Grubu ile şehirde gerçekleştirdikleri sosyal ve kültürel çalışmaları anlattı.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Albayrak yatırım fonlarında iş birliği yapmak istediklerini dile getirdi.

“OSB ile iş birliği yapalım”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, kümelenme ve kalkınma konusundaki tüm tecrübelerini Cizre ile paylaşmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Karşılıklı bilgi ve tecrübe aktarımının sağlayacağı sinerjiye dikkat çeken Aydın, “Cizre Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile resmi iş birliği yapalım. Şehirdeki meslek lisesi ile mesleki eğitim konusunda çalışalım. Ostim Teknopark’ın bölgede kuluçka merkezi açabilmesi konusundaki imkanlarını değerlendirelim.” dedi.

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, Cizre Kadın Kooperatifi tarafından hazırlanan üzerinde, Cizreli Müslüman alim ve mühendis Cezeri tarafından tasarlanmış iki başlı ejder figürünün işlendiği seramik ürünü OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’a takdim etti.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.