Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

COSME’de STARS Dönemi Başladı

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) başarıyla devam eden EXXTRA Projesi’nin (EXcellence EXchange and Teaming-up between RAilway clusters and ecosystems) ardından ikinci AB COSME Projesi STARS’a (Strategic Alliances boosting Railway SMEs) başladı.
Ostim Editör
20 Nisan 2022 10:15

9 ülke, 17 kurum

COSME Programı kapsamında ‘KOBİ’lerin Teknolojik Adaptasyonu için Stratejik Birliklerin Kurulması’ çağrısında kabul edilen iki projeden biri olan STARS projesinde, 9 ülkeden toplam 17 kurum ve kuruluş yer alıyor. Projede Avrupa'dan 10 demiryolu kümelenmesi şunlar: ARUS-Türkiye, DITECFER-İtalya, Berlin Partner-Almanya, Rail.S-Almanya, Move by Railgrup-İspanya, MAFEX-İspanya, i-Trans-Fransa, Wallonia-Belçika, Rail Alliance-Birleşik Krallık, RCSEE-Sırbistan.

Projede ayrıca 1 dijital inovasyon merkezi (BNN - Avusturya), 5 teknoloji merkezi (LINKS Vakfı-İtalya, Teknopark İstanbul-Türkiye, Fraunhofer-Almanya, CETIC-Belçika, Railenium-Fransa) ve Avrupa demiryolu tedarik zincirine tahsis edilecek bir blok zinciri ağı ​geliştiricisi (Apuana SB-İtalya) bulunuyor.

Yaklaşık 3 milyon Euro bütçeli projenin süresi 24 ay ve 30 kuruluş tarafından desteklenen projenin bu kuruluşları arasında Türkiye’den Ostim Teknopark A.Ş., Ankara Sanayi Odası (ASO), TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE), ODTÜ Teknopark ve KOSGEB OSTİM yer alıyor. 

Projede, demiryolu tedarik sanayi KOBİ'leri tarafından gelişmiş teknolojilerin (Yapay Zeka, Blockchain, Fotonik, Nesnelerin internet-IoT, İleri Malzemeler, vb.) alımını artırmak için yenilikçi bir yöntem geliştirilecek ve test edilecek. Proje ayrıca JU Shift2Rail, demiryolları ve mobilite konusunda uzmanlaşmış araştırma merkezleri, çeşitli EIT-Avrupa İnovasyon Toplulukları, çok sayıda dijital inovasyon merkezi ve Avrupa İşletmeler Ağı-EEN gibi 30 Avrupa kurumunun da desteğine sahip.

Projede, KOBİ’ler Arasında Stratejik Birliklerin Kurulması, Avrupa Kümelenme İşbirliği Platformu ve Hackathon Etkinlikleri ile KOBİ’ler Arası Köprülerin Kurulması, Sanal B2B Eşleştirme Etkinlikleri, Teknik Destek, İş Desteği, Fırsatların-Zorlukların Belirlenmesi ve İletişim-Yaygınlaştırma Faaliyetleri gibi başlıklar altında çalışmalar gerçekleştirilecek.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.