Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

D8 KOBİ'lerine OSTİM Modeli

D8 Platformu üyesi ülkelerin temsilcileri KOSGEB’in davetiyle geldikleri ülkemizde sanayi bölgesi modeli olarak OSTİM OSB’yi incelediler. Ziyaret programında konuşan OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın bu ülkelerin güç birliği yapmasının şart olduğunu belirterek, “Hepimiz kendi artı değerimizi birbirimizle paylaşmazsak diğer ülkelerin pazarı olmaktan kurtulamayız” dedi.
Ostim Editör
23 Haziran 2012 00:00

• D8 Platformu üyesi ülkelerin temsilcileri KOSGEB’in davetiyle geldikleri ülkemizde sanayi bölgesi modeli olarak OSTİM OSB’yi incelediler. Ziyaret programında konuşan OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın bu ülkelerin güç birliği yapmasının şart olduğunu belirterek, “Hepimiz kendi artı değerimizi birbirimizle paylaşmazsak diğer ülkelerin pazarı olmaktan kurtulamayız” dedi.
 

Gelişmekte olan 8 ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu D8 (Developing Eight) Platformu üyesi ülkelerin, ülkemizdeki KOSGEB muadili kurumlarının temsilcileri 3 günlük bir çalıştay programı için Türkiye’de bir araya geldi. D8 KOBİ Çalışma Grubu’nun çalışmalarını Türkiye adın ayürüten KOSGEB’in ev sahipliğinde düzenlenençalıştay programında Türkiye’nin gelişmiş olduğu alanlardan yan sanayi borsası, kümelenme, inovasyon ve girişimcilik konuları ele alındı. Çalıştaya Pakistan hariç tüm D8 ülkelerinden (Nijerya, Malezya, İran, Bangladeş, Mısır, Endonezya) temsilciler katıldı.
 

Heyete OSTİM OSB ziyaretinde OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Vakfı Genel Sekreteri Sedat Çelikdoğan ve OSTİM Yatırım A.Ş. Projeler Koordinatörü Abdullah Çörtü tarafından ,OSTİM modeli hakkında sunumlar yapıldı. OSTİM’in özellikle kümelenme çalışmaları ile ilgilenen heyet, 4 farklı alanda faaliyet gösteren OSTİM kümelenmelerinin oluşum ve gelişim süreci hakkında da detaylı olarak bilgilendirildi.
 

“Kalkınma sürecimizi, kalkınmış ülkelerin insafına bırakamayız”
Toplantıda konuşan OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, sözlerine D8 platformunun çalışmalarını çok önemsediklerini ve bir araya gelmenin önemini çok iyi bildiklerini söyleyerek başladı. “Bizler kalkınma sürecimizi, kalkınmış ülkelerin insafına bırakamayız, birbirimizin kalkınma çabasına destek vermek zorundayız” diyen Aydın, “Bizler de kümelenme modelinde olduğu gibi bir araya gelmeli, birlikte rekabet edebilmeyi, birlikte üretebilmeyi öğrenmeliyiz” diye konuştu. Şu anda bu masada oturan ülkelerin hiçbirinin kendi motorunu, otomobilini, enerji santrallerini, ilacını, cep telefonunu kendisi üretemediğini söyleyen Aydın şöyle devam etti: “Bizler üretemediğimiz her ürün için diğer ülkelere elaçıyoruz. Ne yapmalıyız derseniz, onlara rağmen onlarsız başarmak zorundayız diyoruz. Enerjimizi, sinerjimizi bir araya getirmek zorundayız. Saydığımız ürünleri bir ülke tek başına yaparsa ekonomik olmuyorsa bizler birlikte üretme kültürümüzü geliştirmeliyiz. Örneğin buradaki her ülkenin otomobilin farklı alanlarında uzmanlıkları var, bu uzmanlıklarımız birleştirerek, en azından birbirimizden satın alarak bile bir otomobil üretebiliriz. D8’in asıl fotoğrafı bizim için budur. Böyle katma değerli ürünler üretmek kalkınmanın en önemli adımıdır.”
 

OSTİM olarak da D8 ülkeleri ile paylaşabilecekleri her türlü bilgi ve deneyimi hiçbir karşılık beklemeden paylaşmaya hazır olduklarını söyleyen Aydın; “Bunları yaparsak ülkemiz için, bölgemiz için, dünya için iyi bir şey yapmış olacağız. Biz yapmazsak da bunu kimse yapmayacak. Dolayısıyla yeni bir dünya için bu masanın etrafında oturan herkes sorumluluk alacak, çaba sarf edecek. Başka çaremiz yok” diye konuştu.
 

Heyette bulunan temsilciler toplantının ardından OSTİM firmalarını gezerek, üretim ortamlarını yerinde inceleme fırsatı da buldular.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.