Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

"D8’in Türkiye’nin Liderliğine İhtiyacı Var"

D8 örgütünün Genel Sekreteri Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi OSTİM’i ziyaret etti.
Ostim Editör
01 Mayıs 2013 16:44

Büyük bir ekonomik potansiyeli, çeşitli kaynakları, geniş bir nüfus ve coğrafi alanı temsil eden 8 ülke arasında ticaret ilişkilerinde yeni fırsatlar oluşturmak ve çeşitlendirmek, uluslararası düzeyde karar alma sürecine katılımı artırmak, somut ortak projeler etrafında ekonomik işbirliğini geliştirmek ve gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki durumlarını güçlendirmek amacıyla faaliyet gösteren D8 örgütünün Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi OSTİM’i ziyaret etti.

Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya, Pakistan ve Türkiye’nin üyesi olduğu D8’in kuruluş tüzüğünde 20 ayrı alanda çalışma ve işbirliği öngörüldüğünü, çalışmaların daha hızlı ilerleyebilmesi için ticaret, sanayi, tarım, enerji ve ulaşıma odaklanıldığını ifade eden Musavi, sanayi başlığının 12 alt grubuyla en aktif alan olduğunu dile getirdi. Sanayi bakanları seviyesinde bugüne kadar üç toplantı düzenlendiğini anlatan Musavi, bu toplantılara özel sektörün yakın ilgi gösterdiğini kaydetti.

Devlet başkanlarının zirvelerde yaptığı konuşmalarda “teknoloji transferi” ve sanayi”ye dikkat çektiklerini anımsatan Musavi, “D8 üyeleri arasında sanayi potansiyeli en yüksek olan ülke Türkiye’dir. Üyelerimizin hepsinde organize sanayi bölgeleri var. Ancak bu sistem ülkenizde çok gelişmiş. Türkiye’nin bu nedenle özel sektörü bir araya getirmek ve daha fazla işbirliği için aktif rol alması gerekiyor.” dedi. Musavi, mevcut işbirliklerinin de istenilen noktada olmadığını vurgulayarak, Türkiye’nin liderliğinde daha iyi noktalara gelineceğini ifade etti.

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.