Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Dev Şirketin Yeni Üssü Ostim Teknopark

Dünyanın en büyük 100 savunma şirketinden biri olan Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’nin (STM) yeni üssü, Ostim Teknopark oldu. STM Genel Müdürü Murat İkinci, şirket olarak, sanayiyi, sahip olduğu bütün projelere dahil ederek katma değeri zemine yaymak istediklerini belirtirken, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, STM’nin bölgedeki ekosistemi kullanarak çok büyük projeleri burada hayata geçireceğini kaydetti.
Ostim Editör
07 Mart 2019 17:13

Ankara’nın en köklü sanayi yerleşkesi olan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Ostim Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.’de faaliyet gösteren firmalara güçlü bir marka eklendi. Sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi ve lojistik destek hizmetleri alanlarında, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden STM, OSTİM ekosistemine dahil oldu.

STM, katma değeri yüksek olan ürünler üretmek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve gelişmekte olan pazarların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak amacıyla, Ostim Teknopark’ta Ek Alanda yer alan yaklaşık 2500 metrekarelik alanda faaliyete geçiyor.

OSTİM Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kira sözleşmesi imza törenine, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, STM Genel Müdürü Murat İkinci ile iki kurumdan temsilciler katıldı.

Törenin açılışında Ostim teknopark ile ilgili bilgiler veren Genel Müdürü Derya Çağlar, şimdiye kadar 14 firmayla sözleşme imzaladıklarını belirterek, “STM’nin aramıza katılması bize ayrı bir güç kattı.” dedi.

Bütün sektörlere hitap eden tedarik merkezi

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, bölgenin savunma ve havacılık ekosistemi konusunda Ankara’nın önemli bir ekosistemini oluşturduğunu hatırlattı. Başkentin sanayileşmesinde OSTİM’in kurucu rol üstlendiğine dikkat çeken Aydın, “Ankara’da bulunan 12 OSB de bulunan firmalarımızın yüzde doksanının başlangıç noktası, kuluçka noktası, okulu ve yetiştirildiği yer OSTİM.” dedi.

OSTİM’in önemli bir tedarik merkezi olduğunu dile getiren Aydın, “Biz çok önemli üretim merkezi olmakla beraber aynı zamanda ciddi bir tedarik merkeziyiz. Ciddi bir tedarik merkeziyiz. Türkiye’deki savunma sanayiimizin, ana sanayilerimizin yanı başımızda olması nedeniyle biz bütün sektörlere hitap eden önemli bir tedarik merkeziyiz. Sadece savunma ve havacılıkta değil, birçok büyük müteahhitlik firmamızın da yine tedariklerini yaptığı ve işlerinin yapıldığı bir bölgedeyiz. Hemen hemen Türkiye’de ismini bildiğiniz bütün büyük sanayi kuruluşlarının ve müteahhit kuruluşlarının hepsinin aynı zamanda OSTİM’de birer tedarik merkezi var. Burası aslında bir şehri baştan itibaren kurabilecek, kurgulayabilecek bir ekosisteme sahip. Burada daha önce Almanya menşeili bir firmamız vardı. ‘Sen burada tasarlıyorsun, burada Ar-Ge yapıyorsun. Üretim yerin nerede?’ diye sorduğumuzda; ‘Benim üretim merkezim, benim fabrikam OSTİM’ cevabını verirdi. OSTİM’deki bütün takım ve tezgahlar, firmalar benim fabrikam. Ben STM’de de böyle bir enerji görüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

STM’nin mühendislik gücüne işaret eden Aydın, şu görüşlere yer verdi: “Büyük çatılar oluşturmak, alt yapı oluşturmak, takım, tezgâh adam oluşturmak çok maliyetli bir şey. Bunların hiçbirisine ihtiyacı olmadan OSTİM, İvedik ve yakın çevredeki ekosistemi düşündüğünüz zaman 15-20 bin firma, 150 bin çalışan, bu kadar takım tezgahın, üretim araçlarının bulunduğu bir alan. Türkiye’de ve dünyada böyle bir alt yapıyı bulamazsınız. Dolaysıyla Sayın Genel Müdürüm bütün bu altyapımız emrinizde.

Siz dünyanın en rekabetçi üretim firması olabilirsiniz. Mühendisliğini yaptığınız her konuyu OSTİM’de, benzeri sanayi kuruluşlarından daha rekabetçi bir şekilde üretebilirsiniz. Burada inanılmaz bir ekosistem var. Firmalarımız, üniversitelerimiz, araştırma kurumlarımız, ihtiyaç duyduğunuz her şey hemen 100 metre yanı başınızda. Bizim için esas STM’nin OSTİM’e gelmesinin böyle bir önemli anlamı var. Buradaki ekosistemi kullanarak çok büyük projeleri burada hayata geçireceğinize inancımız sonsuz. Bu nedenle Ostim Teknopark’a gelmenizi sadece bir firma OSTİM’e geliyor gibi kabul etmiyoruz. Bu nedenle sizleri çok önemsiyoruz. Aramıza katıldığınız ve bölgemizi tercih ettiğiniz için STM’ye çok teşekkür ediyoruz.”

“OSTİM, sanayinin kılcal damarlarıdır”

STM Genel Müdürü Murat İkinci, STM’nin, Türkiye’nin önde gelen savunma şirketlerinden biri olarak sanayi, üniversite ve devlet iş birliklerini önemsediğini ve bu konuya da çok ciddi yatırımları bulunduğunu bildirdi.

Şirketin şu anda dünyanın en büyük 100 savunma şirketinden biri ve ülkemizden de dördüncü temsilci olduğunu ifade eden İkinci, şunları söyledi: “Bu sıralamayı daha çok yukarıya çıkartabilmemiz için sanayi ve üniversite ile iş birlikteliğine, devletle beraber milli teknoloji hamlesi içerisinde yerli çözümler oluşturmaya çok büyük gayretimiz var.  Bu gayreti Ostim Teknopark’ta firmalarımızın, üniversitemizin desteğiyle çok daha üst seviyelere çıkaracağımıza inancım tamdır.

Bizim de niyetimiz, burada bütün sanayiyi, aslında STM’nin sahip olduğu projeler içine dahil ederek buradaki katma değeri zemine yaymak. OSTİM denince benim aklıma gelen şey; aslında sanayinin kılcal damarları şeklinde adlandırabiliriz. Bu kılcal damarlara yayılmış olan sanayi iş birlikteliğini inşallah üniversitemizin de desteğiyle, STM’nin de katkısıyla taçlandıracağız. Özellikle savunma alanındaki ihracatlarımızla bunu çok üst düzeye çıkaracağız. Bu konuya inancım tamdır. Destek verdiğiniz, bize burada yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.”

Ostim Teknopark Hakkında

Ankara’nın en köklü sanayi yerleşkesi olan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Ostim Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş., bölgede faaliyet gösteren 6.200’den fazla işletmeye üniversite-sanayi iş birliği ile teknolojiye erişim imkânı sunmayı planlamaktadır. Altısı üniversite olmak üzere toplam 9 ortaklı Ostim Teknopark’ta, 3 adet bina bulunmaktadır.

Ostim Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ek Alanı, 04.06.2018 tarihli Bakanlar Kurulu Kararının 25.06.2018 tarih ve 30459 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla ilan edilmiştir. OSTİM Metro İstasyonu’nun hemen yanında bulunan Turkuaz Bina’da (Ek Alan) 62 m2 ile 145 m2 arasında değişen ofisler bulunmaktadır. Ayrıca 119 m2 ve 903 m2 arasında büyüklükleri değişen Ar-Ge atölyeleri ile toplam 18.408 m2’lik alanda kiralama yapılabilmektedir.

Ostim Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesinde bulunan Turuncu Bina’nın inşaatı, 2019 yılı başı itibari ile tamamlanmıştır. Şu anda faaliyette olan Turuncu Bina; Ar-Ge, Tasarım, Yazılım Ofisleri ve zemin katında bulunan 1600 m2’lik Teknoloji Üretim Atölyesi olmak üzere toplamda 9031,39 m2’lik bir alana sahiptir.

Ostim Teknopark Bronz Binası da birleştirilebilir ve genişletilebilir 500 m2’lik bir ofis alanına sahiptir. Turuncu Bina ile aynı kampüste yer alan Bronz Bina’da da 2019 yılı itibari ile yer tahsisi ve kiralama yapılmaya başlanmıştır.

www.ostimteknopark.com.tr

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.