Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Develi: KOBİ’ler konut kredisi ile iyileşti

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Başkanı Hilmi Develi, KOBİ´lerin konut kredisi alarak yatırımlarını iyileştirdiklerini söyledi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 15:10

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Başkanı Hilmi Develi, KOBİ´lerin konut kredisi alarak yatırımlarını iyileştirdiklerini söyledi.

Büyümenin hızlı olmasına rağmen istihdama yansımadığını söyleyen TOSYÖV Başkanı Hilmi Develi, ancak 2004-2005 yılındaki gelişmelerin piyasalara etkisinin olumlu olduğunu dile getirdi. Develi, "Ev kredisindeki artış birçok sektör için tetikleyici unsur oldu. Siyasi istikrar ekonomik istikrarı da beraberinde getirdi. Yatırımlar artış gösterdi" dedi.

Konut kredi vadesinin 30 yıla çıkmasının piyasada yarattığı canlılığa dikkat çeken Develi, cari açığın tehlikeli boyutlara ulaştığını da ifade etti. Develi, "İthalatın getirdiği sıkıntıları KOBİ´ler çekiyor. KOBİ´ler daha çok mal satar, daha az para kazanır konuma geldi" diye konuştu. Reel faizlerin halen çok yüksek olduğunu ve yüksek faizlere karşı KOBİ´lerin yeni yöntemler keşfettiğini belirten Develi, "KOBİ´ler bankalardan emlak kredisi alıyorlar ve yatırımlarını iyileştiriyorlar" dedi.

"Vergi Yasası değiştirilmeli"

Büyümenin sağlıklı olmadığını ve katma değeri düşen ihracat süreci yaşandığını belirten Develi, şöyle konuştu: "Kayıtdışı işletmeler, KOBİ´ler arasında haksız rekabet ortamı yaratıyor. Böyle bir yapı piyasalarda dengesizliği doğuruyor. Vergi yasası değiştirilmeli. Vergi tabana yayılmalı. İstihdam üzerindeki primler düşürülerek kayıtdışılığın önüne geçilmeli."

Yatırım ortamının iyileştirilmesi için teşviklerin verilmesi gerektiğini belirten Develi, "KOBİ´ler ´ben satarım´ yerine müşteri odaklı üretim yapmalıdır" dedi. Bilişim teknolojilerini kullanan KOBİ´lerin iç ve dış piyasada rekabet edebileceğinin altını çizen Develi, AR-GE´nin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Fason üreticilerin kendi markalarını yaratmaları gerektiğini ve maliyetleri ucuzlatmanın yolunun ´e-ticaret´ olduğunu anlatan Develi, "KOBİ´ler tanıtımını çok daha ucuza sanal ortamda yapabilirler. KOBİ´ler sineğin yağını çıkarabilir hale gelmelidirler" diye konuştu.

2006 yılında kırılganlık olmadığı sürece büyüme trendinin devam edeceğini vurgulayan Başkan Develi, KOBİ´lerin inovasyon yaratmak zorunda olduğunu belirtti.

KOBİ´ler kriz öncesi dönemi yakaladı

KOBİ´lerin kriz öncesi dönemi yakaladıklarını belirten Develi, KOBİ´lerin ihracattaki payının yüzde 15 civarında olduğunu dile getirdi. TOSYÖV´ün 2006 yılında genç girişimcilere odaklanacağını açıklayan Develi, mevcut işletmelere bilişim teknolojisini yoğun olarak kullandırmayı hedeflediklerini kaydetti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.